600003 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 600005

Kodi Postar 600004 - Chennai, Tamil Nadu

Qyteti primarChennai
Zona e Kodi Postar 6000044,296 km²
Popullsia117552
Popullsia mashkullore59092 (50,3%)
Popullsia femra58460 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +24,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +6,2%
Mosha mesatare30,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj30,7 vjet
Mosha mesatare për femra30,5 vjet
Prefikset Telefon44
LagjetAlamelu Manga Puram, Sankarapuram, Mylapore, CIT Colony, Mylapore, Luz, Mylapore, Madhavaperumalpuram, Mylapore, Mylapore, Vinayaka Nagar Colony, Mylapore
Ora lokalee hënë 11:04 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon13.038107073767785° / 80.27000718222199°
Kodet Postare të lidhura600001600002600003600005600006600007

Harta e Kodi Postar 600004

Harta interaktive

Kodi Postar 600004 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia94141115011110733117552
Dendësia e popullsisë21914 / km²26772 / km²25777 / km²27364 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

600004 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 6,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 600004+24,9%+2,2%+6,2%
Chennai+98,1%+44,1%+22,2%
Tamil Nadu+98,5%+44,5%+21,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600004 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 60000430,6 vjet30,5 vjet30,7 vjet
Chennai30,1 vjet30 vjet30,2 vjet
Tamil Nadu29,8 vjet30,1 vjet29,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600004 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5427340608333
5-9417639898165
10-14451042958806
15-19472445249249
20-245325564410970
25-295809622312033
30-345382529110674
35-395062509310155
40-44447842078685
45-49393137727703
50-54318529646149
55-59261124405051
60-64212320964219
65-69130314112714
70-74102110892110
75-796106421252
80-84342426769
85 Plus227295522
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600004 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 27364 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 6000041175524,296 km²27364 / km²
Chennai8,5 milionë699 km²12119 / km²
Tamil Nadu77,2 milionë129 941,8 km²594,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600004 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1730 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 600004
 Mylapore: 17%
 Luz, Mylapore: 5,9%
 CIT Colony, Mylapore: 5,8%
 Tjetër: 71,3%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 600004

600004 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 29,9%
 Shёrbimet profesionale: 12,9%
 Ushqim: 7,3%
 Shërbime Shtëpie: 6,5%
 Mjekësi: 6,4%
 industri: 5,6%
 Restorantet: 5,3%
 Arsim: 5%
 Tjetër: 21,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 723.90,6
Salons Bukuri694.20,6
Arsimi i mesëm574.30,5
Edukimi e tё tjera 694.50,6
Banka823.70,7
Kompani huadhënie1873.71,6
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 944.10,8
Ujë në shishe dhe pije joalkoolike714.20,6
Apartamentë534.20,5
Kontraktues të përgjithshëm793.80,7
Pasuri të paluajtshme814.50,7
Agjensi udhëtimi584.10,5
Hotele dhe motele584.00,5
Strehim Tjera974.00,8
Ndërtimi i objekteve523.90,4
Shitje me shumicё pёr makineri913.50,8
Riparo tё tjera854.30,7
Shёndeti dhe mjekёsia 3494.03,0
Spitale934.00,8
Manaxhimi i korporatёs 1263.91,1
Shёrbimet e biznesit 664.00,6
tempuj hindu674.70,6
Bizhuteri dhe Orë1084.30,9
Dhuratat, kartat dhe furnizimet e partisë584.30,5
Dyqane rrobash 1724.21,5
Dyqanet elektronike 2194.01,9
Farmacitë dhe dyqane të drogës994.20,8
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi564.40,5
Pajisjet shtëpiake dhe mallra1203.71,0
Pazar, tjetër1214.31,0
Supermarket683.90,6
Veshje e grave754.30,6
prodhime hekuri1173.71,0

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 600004

 mesatar: 48,7%
 i lirë: 46,1%
 i shtrenjtë: 4,3%
 Shumë të Shtrenjta: 0,9%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600004

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 600004182 451 t1,55 t42 472 t/km²
Chennai16 583 932 t1,96 t23 723 t/km²
Tamil Nadu137 005 612 t1,77 t1 054 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600004

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)182 451 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,55 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)42 472 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.