600014 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 600016

Kodi Postar 600015 - Chennai, Tamil Nadu

Qyteti primarChennai
Zona e Kodi Postar 6000152,705 km²
Popullsia64788
Popullsia mashkullore32568 (50,3%)
Popullsia femra32220 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +32,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +6,6%
Mosha mesatare30,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj30,7 vjet
Mosha mesatare për femra30,5 vjet
Prefikset Telefon44
LagjetAnna Nagar, West Saidapet, Appavu Nagar, West Saidapet, Little Mount, West Saidapet, Periyapet, West Saidapet, Suriyammapet, West Saidapet, West Saidapet
Ora lokalee hënë 10:51 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon13.021299979111813° / 80.22180810330036°
Kodet Postare të lidhura600010600011600012600013600014600016

Harta e Kodi Postar 600015

Harta interaktive

Kodi Postar 600015 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia49058604756077364788
Dendësia e popullsisë18133 / km²22353 / km²22463 / km²23947 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

600015 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 6,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 600015+32,1%+7,1%+6,6%
Chennai+98,1%+44,1%+22,2%
Tamil Nadu+98,5%+44,5%+21,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600015 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 60001530,6 vjet30,5 vjet30,7 vjet
Chennai30,1 vjet30 vjet30,2 vjet
Tamil Nadu29,8 vjet30,1 vjet29,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600015 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5235522374593
5-9230221984500
10-14248623674853
15-19260424945098
20-24293531116046
25-29320234306632
30-34296629165883
35-39279028075597
40-44246823194787
45-49216620794246
50-54175516343389
55-59143913452784
60-64117011552326
65-697187771496
70-745636001163
75-79336354690
80-84189235424
85 Plus125162288
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600015 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 23947 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 600015647882,705 km²23947 / km²
Chennai8,5 milionë699 km²12119 / km²
Tamil Nadu77,2 milionë129 941,8 km²594,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600015 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1740 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 600015
 West Saidapet: 23,8%
 Periyapet, West Saidapet: 13,2%
 Suriyammapet, West Saidapet: 10,1%
 Appavu Nagar, West Saidapet: 6,6%
 Tjetër: 46,3%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 600015

600015 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,5%
 Shёrbimet profesionale: 14,1%
 Ushqim: 9,2%
 industri: 6,6%
 Shërbime Shtëpie: 5,4%
 Tjetër: 33,3%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 583.40,9
Salons Bukuri404.10,6
Arsimi i mesëm363.90,6
ATM393.50,6
Banka343.30,5
Kompani huadhënie1103.41,7
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 533.80,8
Furra buke303.90,5
Ujë në shishe dhe pije joalkoolike623.71,0
Kontraktues të përgjithshëm424.20,6
Pasuri të paluajtshme403.60,6
Strehim Tjera663.81,0
Shitje me shumicë e ushqimit, pijeve dhe duhanit304.10,5
Shitje me shumicё pёr makineri674.41,0
Shitje me shumicё pёr pajisje ndёrtimi334.40,5
Riparo tё tjera364.30,6
Shёndeti dhe mjekёsia 1594.02,5
Spitale463.20,7
Dizajn i specializuar 314.50,5
Manaxhimi i korporatёs 1004.31,5
Shёrbimet e biznesit 414.50,6
Shёrbimet ndёrtuese teknike404.30,6
tempuj hindu494.60,8
Bizhuteri dhe Orë434.40,7
Dyqane mobilje323.80,5
Dyqane rrobash 534.10,8
Dyqanet e telefonisë celulare493.00,8
Dyqanet elektronike 1504.12,3
Farmacitë dhe dyqane të drogës644.61,0
Pajisjet shtëpiake dhe mallra614.20,9
Pazar, tjetër904.11,4
prodhime hekuri804.11,2

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600015

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 600015104 864 t1,62 t38 760 t/km²
Chennai16 583 932 t1,96 t23 723 t/km²
Tamil Nadu137 005 612 t1,77 t1 054 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600015

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)104 864 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,62 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)38 760 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.