600015 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 600016 - Saidapet, Tamil Nadu

Qyteti primarSaidapet
Zona e Kodi Postar 6000166,9 km²
Popullsia93075
Popullsia mashkullore46808 (50,3%)
Popullsia femra46267 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +52,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +14,6%
Mosha mesatare30,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj30,5 vjet
Mosha mesatare për femra30,3 vjet
LagjetAlandur, Meenambakkam, Mela Ilandaikulam, Alandur, Parangi Malai, Saint Thomas Mount, Saint Thomas Mount
Ora lokalee premte 7:09 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon13.001232299941329° / 80.19110964279595°
Kodet Postare të lidhura600010600011600012600013600014600015

Harta e Kodi Postar 600016

Harta interaktive

Kodi Postar 600016 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia61073793168119893075
Dendësia e popullsisë8791 / km²11417 / km²11688 / km²13398 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

600016 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 14,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 600016+52,4%+17,3%+14,6%
Chennai+98,1%+44,1%+22,2%
Tamil Nadu+98,5%+44,5%+21,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600016 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 60001630,4 vjet30,3 vjet30,5 vjet
Chennai30,1 vjet30 vjet30,2 vjet
Tamil Nadu29,8 vjet30,1 vjet29,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600016 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5341832446662
5-9334031876528
10-14360634307036
15-19376835997368
20-24422344748698
25-29459649239520
30-34425341788431
35-39400940358044
40-44353833176855
45-49310529756081
50-54250623334839
55-59205019193969
60-64167116493320
65-69102111042126
70-747978491646
75-79469494964
80-84263331594
85 Plus175228403
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600016 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 13398 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 600016930756,9 km²13398 / km²
Chennai8,5 milionë699 km²12119 / km²
Tamil Nadu77,2 milionë129 941,8 km²594,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600016 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1740 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 600016
 Alandur: 38,1%
 Parangi Malai, Saint Thomas Mount: 7,6%
 Mela Ilandaikulam, Alandur: 7%
 Saint Thomas Mount: 5,9%
 Tjetër: 41,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 600016

600016 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24,4%
 Shёrbimet profesionale: 12,8%
 Ushqim: 10,5%
 industri: 10,3%
 Restorantet: 6,1%
 Hotele & Udhëtime: 5,2%
 Shërbime Shtëpie: 5,2%
 Tjetër: 25,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 464.10,5
Salons Bukuri264.20,3
Arsimi i mesëm214.30,2
Banka203.60,2
Kompani huadhënie563.50,6
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 334.10,4
Furra buke214.00,2
Ujë në shishe dhe pije joalkoolike374.20,4
Kontraktues të përgjithshëm253.70,3
Pasuri të paluajtshme243.90,3
Hotele dhe motele234.10,2
Strehim Tjera434.10,5
Forwarding mallrave263.50,3
Prodhim mineralesh dhe metalesh234.00,2
Shitje me shumicë e ushqimit, pijeve dhe duhanit244.10,3
Shitje me shumicё pёr makineri494.30,5
Shitje me shumicё pёr pajisje ndёrtimi244.40,3
Riparo tё tjera273.30,3
Shёndeti dhe mjekёsia 534.10,6
Spitale224.10,2
Korierёt dhe dorёzimi i paketёs 203.40,2
Manaxhimi i korporatёs 664.30,7
Kishat224.60,2
tempuj hindu354.30,4
Bizhuteri dhe Orë224.00,2
Dyqane rrobash 334.30,4
Dyqanet elektronike 604.10,6
Farmacitë dhe dyqane të drogës363.90,4
Pajisjet shtëpiake dhe mallra204.20,2
Pazar, tjetër604.20,6
prodhime hekuri364.10,4

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 600016

 i lirë: 53,3%
 mesatar: 33,3%
 i shtrenjtë: 10%
 Shumë të Shtrenjta: 3,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600016

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 600016194 377 t2,09 t27 981 t/km²
Chennai16 583 932 t1,96 t23 723 t/km²
Tamil Nadu137 005 612 t1,77 t1 054 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600016

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)194 377 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,09 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)27 981 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.