600024 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 600026

Kodi Postar 600025 - Chennai, Tamil Nadu

Qyteti primarChennai
Zona e Kodi Postar 6000251,61 km²
Popullsia16087
Popullsia mashkullore8087 (50,3%)
Popullsia femra8000 (49,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +53,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +16,6%
Mosha mesatare30,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj30,7 vjet
Mosha mesatare për femra30,5 vjet
Prefikset Telefon44
LagjetAnna University, Guindy, Anna University, Kotturpuram, Little Mount, Kotturpuram, Little Mount, West Saidapet, Rangaraja Puram, Kotturpuram, Srinagar Colony, Kotturpuram, Srinagar Colony, West Saidapet, Surya Nagar, Kotturpuram
Ora lokalee premte 7:08 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon13.01327683325601° / 80.23408075568302°
Kodet Postare të lidhura600020600021600022600023600024600026

Harta e Kodi Postar 600025

Harta interaktive

Kodi Postar 600025 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia10506125331379816087
Dendësia e popullsisë6523 / km²7782 / km²8567 / km²9988 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

600025 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 16,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 600025+53,1%+28,4%+16,6%
Chennai+98,1%+44,1%+22,2%
Tamil Nadu+98,5%+44,5%+21,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600025 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 60002530,6 vjet30,5 vjet30,7 vjet
Chennai30,1 vjet30 vjet30,2 vjet
Tamil Nadu29,8 vjet30,1 vjet29,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600025 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55855561141
5-95725461118
10-146175881205
15-196476191266
20-247297721502
25-297958521647
30-347377241461
35-396936971390
40-446135761189
45-495385161055
50-54436406842
55-59357334692
60-64290287578
65-69178193372
70-74140149289
75-798488172
80-844758106
85 Plus314072
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 600025 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 9988 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 600025160871,61 km²9988 / km²
Chennai8,5 milionë699 km²12119 / km²
Tamil Nadu77,2 milionë129 941,8 km²594,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 600025 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1750 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 600025
 Anna University, Kotturpuram: 47,8%
 Srinagar Colony, West Saidapet: 8,1%
 Anna University, Guindy: 6,2%
 Little Mount, West Saidapet: 5%
 Tjetër: 32,9%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Arsim: 25,2%
 Hotele & Udhëtime: 12,1%
 Shёrbimet profesionale: 10,9%
 Pazar: 10,4%
 Shërbime Shtëpie: 6,7%
 industri: 4,9%
 Restorantet: 4,9%
 Tjetër: 24,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Arsimi i mesëm163.91,0
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)514.23,2
Kompani huadhënie50,3
Bujtinat114.20,7
Strehim Tjera294.21,8

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 600025

 i lirë: 33,3%
 mesatar: 33,3%
 i shtrenjtë: 33,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600025

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 60002526 038 t1,62 t16 167 t/km²
Chennai16 583 932 t1,96 t23 723 t/km²
Tamil Nadu137 005 612 t1,77 t1 054 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 600025

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)26 038 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,62 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)16 167 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.