632055 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 632058

Kodi Postar 632057 - Vellore, Tamil Nadu

Qyteti primarVellore
Zona e Kodi Postar 63205721,6 km²
Popullsia6339
Popullsia mashkullore3152 (49,7%)
Popullsia femra3187 (50,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +25,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -4,7%
Mosha mesatare28,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj27,8 vjet
Mosha mesatare për femra28,6 vjet
LagjetBagayam
Ora lokalee shtunë 9:52 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon12.83422257852571° / 79.16500708173189°
Kodet Postare të lidhura632011632012632014632055632058632059

Harta e Kodi Postar 632057

Harta interaktive

Kodi Postar 632057 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5065683266496339
Dendësia e popullsisë234,9 / km²316,8 / km²308,3 / km²293,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

632057 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 4,7% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 632057+25,2%-7,2%-4,7%
Tamil Nadu+98,5%+44,5%+21,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 632057 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 63205728,2 vjet28,6 vjet27,8 vjet
Tamil Nadu29,8 vjet30,1 vjet29,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 632057 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5254242497
5-9265251517
10-14288277566
15-19306292598
20-24303313617
25-29283304587
30-34245247492
35-39236259496
40-44208208416
45-49200197397
50-54154149304
55-59124125250
60-64111115226
65-696880148
70-745461115
75-79273158
80-84162239
85 Plus101425
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 632057 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 293,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 632057633921,6 km²293,9 / km²
Tamil Nadu77,2 milionë129 941,8 km²594,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 632057 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 632057
 Bagayam: 23,1%
 Pennathur: 15,4%
 Sapthalipuram, Sathumadurai: 15,4%
 Kamaraj Nagar: 7,7%
 Chitteri, Bagayam: 7,7%
 Vasantham Nagar: 7,7%
 Sathumadurai: 7,7%
 Sapthalipuram: 7,7%
 Kamaraj Nagar, Thorapadi: 7,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 17,4%
 Besimi: 13,7%
 Arsim: 12,3%
 Restorantet: 10,5%
 Ushqim: 8,7%
 Shërbime Shtëpie: 5,9%
 industri: 5,5%
 Mjekësi: 5,5%
 Tjetër: 20,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 632057

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 63205711 037 t1,74 t511,8 t/km²
Tamil Nadu137 005 612 t1,77 t1 054 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 632057

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)11 037 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,74 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)511,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.