Kodi Postar tjetër · 632102

Kodi Postar 632101 - Vellore, Tamil Nadu

Qyteti primarVellore
Zona e Kodi Postar 63210159,5 km²
Popullsia7461
Popullsia mashkullore3686 (49,4%)
Popullsia femra3775 (50,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +269,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +48,5%
Mosha mesatare28,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj27,8 vjet
Mosha mesatare për femra28,6 vjet
Ora lokalee shtunë 9:56 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon12.83221782159617° / 78.97987218792078°
Kodet Postare të lidhura632102632103632104632105632106632107

Harta e Kodi Postar 632101

Harta interaktive

Kodi Postar 632101 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2017272150247461
Dendësia e popullsisë33,9 / km²45,8 / km²84,5 / km²125,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

632101 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 48,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 632101+269,9%+174,2%+48,5%
Tamil Nadu+98,5%+44,5%+21,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 632101 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 63210128,2 vjet28,6 vjet27,8 vjet
Tamil Nadu29,8 vjet30,1 vjet29,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 632101 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5297286584
5-9310298608
10-14337328666
15-19357346704
20-24354371726
25-29330360690
30-34286293579
35-39276307584
40-44243246490
45-49233233467
50-54181176357
55-59145149294
60-64129136266
65-698094175
70-746372136
75-79313668
80-84192746
85 Plus121729
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 632101 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 125,5 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 632101746159,5 km²125,5 / km²
Tamil Nadu77,2 milionë129 941,8 km²594,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 632101 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 100 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 26,4%
 Besimi: 18,3%
 Arsim: 11,5%
 Ushqim: 6,3%
 Tjetër: 37,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 632101

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 63210113 060 t1,75 t219,7 t/km²
Tamil Nadu137 005 612 t1,77 t1 054 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 632101

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)13 060 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,75 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)219,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.