744104 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 744106

Kodi Postar 744105 - Port Blair, Union Territory of Andaman and Nicobar Islands

Qyteti primarPort Blair
Zona e Kodi Postar 744105200 km²
Popullsia58203
Popullsia mashkullore31392 (53,9%)
Popullsia femra26811 (46,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +169%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +66,4%
Mosha mesatare28,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj28,8 vjet
Mosha mesatare për femra27,6 vjet
LagjetBhathu Basti, Calicut, Garacharama, Prothrapur
Ora lokalee diel 7:12 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon11.470520788143745° / 92.669790277803°
Kodet Postare të lidhura744101744102744103744104744106744107

Harta e Kodi Postar 744105

Harta interaktive

Kodi Postar 744105 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia21640295913498058203
Dendësia e popullsisë108,2 / km²148,0 / km²174,9 / km²291,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

744105 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 66,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 744105+169%+96,7%+66,4%
Andaman and Nicobar Islands+43%+19%+8,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744105 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 74410528,2 vjet27,6 vjet28,8 vjet
Andaman and Nicobar Islands28,3 vjet27,6 vjet28,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744105 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5216120524214
5-9236222284591
10-14257423894963
15-19268824205108
20-24318027375918
25-29356030596620
30-34310825505659
35-39271524055120
40-44231218584171
45-49209716363733
50-54150311332636
55-5912308782108
60-648365991435
65-69450363813
70-74298224522
75-79161131292
80-848678164
85 Plus7271144
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744105 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 291,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 74410558203200 km²291,0 / km²
Andaman and Nicobar Islands3930067 498,3 km²52,4 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744105 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1850 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 744105
 Garacharama: 31%
 Bhathu Basti: 20,7%
 Calicut: 13,8%
 Prothrapur: 10,3%
 CARI Quarters, Garacharama: 6,9%
 Rangachang: 3,4%
 Kamaraj Nagar: 3,4%
 Ward Number 5: 3,4%
 Pema Junction, Calicut: 3,4%
 Housing Colony, Bhathu Basti: 3,4%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 744105
 Prefiksi Telefon 3192: 75%
 Prefiksi Telefon 80: 15%
 Prefiksi Telefon 7368: 5%
 Prefiksi Telefon 186: 5%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 49,9%
 Pazar: 10,2%
 Automobilistik: 5,3%
 Tjetër: 34,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744105

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 74410574 552 t1,28 t372,8 t/km²
Andaman and Nicobar Islands484 254 t1,23 t64,6 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744105

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)74 552 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,28 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)372,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
TërmetE mesme (4,9)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
15.1.1611:24 p.d.4,338,1 km50 410 m15km NE of Port Blair, Indiausgs.gov
3.2.135:19 m.d.4,628,2 km44 800 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
25.4.1210:33 p.d.4,325,6 km10 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
10.8.096:58 m.d.4,238,1 km35 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
11.3.097:31 p.d.4,536 km35 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
28.6.083:41 p.d.3,930,2 km10 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
27.6.087:58 p.d.3,933,7 km10 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
27.6.086:53 p.d.4,419,6 km10 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
3.5.0810:54 m.d.4,418,2 km35 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
19.10.0611:12 m.d.4,513,3 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 744105

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.