744105 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 744107

Kodi Postar 744106 - Union Territory of Andaman and Nicobar Islands

Zona e Kodi Postar 7441061,07 km²
Popullsia8609
Popullsia mashkullore4644 (53,9%)
Popullsia femra3965 (46,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +48,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -7,9%
Mosha mesatare28,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj28,8 vjet
Mosha mesatare për femra27,6 vjet
LagjetShadipur, South Point, Shadipur
Ora lokalee diel 7:01 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon11.660033450454003° / 92.74949612200031°
Kodet Postare të lidhura744101744102744103744104744105744107

Harta e Kodi Postar 744106

Harta interaktive

Kodi Postar 744106 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5782790693458609
Dendësia e popullsisë5404 / km²7389 / km²8734 / km²8046 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

744106 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 7,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 744106+48,9%+8,9%-7,9%
Andaman and Nicobar Islands+43%+19%+8,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744106 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 74410628,2 vjet27,6 vjet28,8 vjet
Andaman and Nicobar Islands28,3 vjet27,6 vjet28,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744106 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5320304624
5-9349330679
10-14381353734
15-19398358756
20-24470405876
25-29527452980
30-34460377837
35-39402356758
40-44342275617
45-49310242553
50-54222168390
55-59182130312
60-6412489213
65-696754121
70-74443378
75-79241944
80-84131225
85 Plus111122
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744106 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 8046 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 74410686091,07 km²8046 / km²
Andaman and Nicobar Islands3930067 498,3 km²52,4 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744106 Popullsia Historike

Popullsia e vlerësuar nga 1810 deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 744106
 Shadipur: 58,8%
 South Point, Shadipur: 23,5%
 ABC Colony, Shadipur: 11,8%
 Doctors Colony, Shadipur: 5,9%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 744106
 Prefiksi Telefon 3192: 66,7%
 Prefiksi Telefon 80: 16,7%
 Prefiksi Telefon 747: 16,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 58,9%
 Besimi: 11,1%
 Tjetër: 30%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744106

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 74410612 217 t1,42 t11 418 t/km²
Andaman and Nicobar Islands484 254 t1,23 t64,6 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744106

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)12 217 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,42 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)11 418 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetE mesme (6)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
12.4.194:23 p.d.4,724,3 km48 250 m23km NNE of Port Blair, Indiausgs.gov
20.3.193:27 p.d.4,931 km56 990 m28km NNE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
15.1.1611:24 p.d.4,316,4 km50 410 m15km NE of Port Blair, Indiausgs.gov
3.2.135:19 m.d.4,69 km44 800 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
25.4.1210:33 p.d.4,329,7 km10 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
19.10.0611:12 m.d.4,59,9 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
27.7.061:02 p.d.4,816,1 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
25.7.067:22 m.d.4,318,6 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
10.10.0510:51 p.d.4,111,3 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
3.8.0512:33 p.d.4,725,7 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 744106

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.