Kodi Postar tjetër · 744202

Kodi Postar 744201 - Union Territory of Andaman and Nicobar Islands

Zona e Kodi Postar 744201125,2 km²
Popullsia2809
Popullsia mashkullore1452 (51,7%)
Popullsia femra1357 (48,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +40,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +21,1%
Mosha mesatare27,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj28,6 vjet
Mosha mesatare për femra27,1 vjet
Ora lokalee diel 7:16 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon12.707871288470379° / 92.92259598852499°
Kodet Postare të lidhura744202744203744204744205744206744207

Harta e Kodi Postar 744201

Harta interaktive

Kodi Postar 744201 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2002224123192809
Dendësia e popullsisë16,0 / km²17,9 / km²18,5 / km²22,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

744201 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 21,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 744201+40,3%+25,3%+21,1%
Andaman and Nicobar Islands+43%+19%+8,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744201 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 27,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 74420127,9 vjet27,1 vjet28,6 vjet
Andaman and Nicobar Islands28,3 vjet27,6 vjet28,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744201 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5112108221
5-9122121243
10-14141138280
15-19128121250
20-24119131250
25-29144141285
30-34126116243
35-39114114229
40-4410183184
45-498876164
50-546756124
55-595646102
60-64504595
65-69332559
70-74241641
75-7913822
80-848614
85 Plus6612
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744201 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 22,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 7442012809125,2 km²22,4 / km²
Andaman and Nicobar Islands3930067 498,3 km²52,4 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744201 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744201

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 7442014 045 t1,44 t32,3 t/km²
Andaman and Nicobar Islands484 254 t1,23 t64,6 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744201

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)4 045 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,44 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)32,3 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
thatësirëE mesme (4)
TërmetE mesme (5,9)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
25.9.171:27 m.d.4,232,7 km32 080 m146km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
27.12.162:50 p.d.4,36,2 km35 000 m119km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
22.1.154:29 m.d.4,224,8 km33 170 m88km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
21.1.1511:43 m.d.421,6 km35 000 m133km NNE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
27.11.145:18 m.d.5,325,5 km43 760 m90km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
5.10.1311:59 m.d.4,530,1 km35 190 m143km NNE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
24.12.118:17 m.d.429,9 km35 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
8.4.0812:33 m.d.3,732,4 km58 600 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
21.2.087:31 p.d.3,625,2 km10 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
20.1.073:45 p.d.3,725,7 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 744201

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.