744202 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 744204

Kodi Postar 744203 - Union Territory of Andaman and Nicobar Islands

Zona e Kodi Postar 74420313,8 km²
Popullsia1935
Popullsia mashkullore1000 (51,7%)
Popullsia femra935 (48,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +50,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +30,2%
Mosha mesatare27,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj28,6 vjet
Mosha mesatare për femra27,1 vjet
Ora lokalee shtunë 1:42 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon12.395951649239075° / 92.93634915648248°
Kodet Postare të lidhura744201744202744204744205744206744207

Harta e Kodi Postar 744203

Harta interaktive

Kodi Postar 744203 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1282143614861935
Dendësia e popullsisë92,9 / km²104,1 / km²107,7 / km²140,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

744203 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 30,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 744203+50,9%+34,7%+30,2%
Andaman and Nicobar Islands+43%+19%+8,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744203 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 27,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 74420327,9 vjet27,1 vjet28,6 vjet
Andaman and Nicobar Islands28,3 vjet27,6 vjet28,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744203 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57775153
5-98483168
10-149795193
15-198883172
20-248290173
25-299997196
30-348780168
35-397979158
40-447057127
45-496052113
50-54463985
55-59383270
60-64343165
65-69231741
70-74171128
75-799615
80-845410
85 Plus448
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744203 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 140,3 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 744203193513,8 km²140,3 / km²
Andaman and Nicobar Islands3930067 498,3 km²52,4 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744203 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetE mesme (6)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
12.2.186:39 m.d.5,224,6 km57 510 m86km NNE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
28.2.177:16 m.d.4,535,5 km67 580 m77km NE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
26.1.1510:29 p.d.4,417,8 km29 610 m70km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
22.1.154:29 m.d.4,212,1 km33 170 m88km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
27.11.145:18 m.d.5,320,1 km43 760 m90km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
10.4.145:45 m.d.4,830,4 km68 970 m72km NE of Port Blair, Indiausgs.gov
9.3.144:01 m.d.4,135,9 km68 680 m104km NNE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
26.2.129:19 m.d.4,632 km39 800 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
4.12.119:59 m.d.4,636,1 km81 100 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
21.5.0812:35 p.d.4,432,3 km32 299 mAndaman Islands, India regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 744203

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.