744210 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 744211 - Union Territory of Andaman and Nicobar Islands

Zona e Kodi Postar 744211246 km²
Popullsia4537
Popullsia mashkullore2447 (53,9%)
Popullsia femra2090 (46,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +254,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +119,3%
Mosha mesatare28,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj28,8 vjet
Mosha mesatare për femra27,6 vjet
LagjetGovind Nagar
Ora lokalee diel 7:19 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon12.077758349847795° / 93.04747488480852°
Kodet Postare të lidhura744205744206744207744208744209744210

Harta e Kodi Postar 744211

Harta interaktive

Kodi Postar 744211 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1280175020694537
Dendësia e popullsisë5,2 / km²7,11 / km²8,41 / km²18,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

744211 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 119,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 744211+254,5%+159,3%+119,3%
Andaman and Nicobar Islands+43%+19%+8,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744211 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 74421128,2 vjet27,6 vjet28,8 vjet
Andaman and Nicobar Islands28,3 vjet27,6 vjet28,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744211 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5169160329
5-9184174358
10-14201186388
15-19210189399
20-24248213462
25-29277238516
30-34242199441
35-39212187399
40-44180145325
45-49163127291
50-5411788206
55-599668165
60-646547113
65-69352864
70-74231741
75-79131023
80-847613
85 Plus6612
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744211 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 18,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 7442114537246 km²18,4 / km²
Andaman and Nicobar Islands3930067 498,3 km²52,4 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744211 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 300 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 744211
 Govind Nagar: 91,3%
 Vijay Nagar: 4,3%
 Govind Nagar, Kalyanpur: 4,3%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 744211
 Prefiksi Telefon 3192: 70,4%
 Prefiksi Telefon 80: 18,5%
 Prefiksi Telefon 7430: 3,7%
 Prefiksi Telefon 186: 3,7%
 Prefiksi Telefon 44: 3,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 46,6%
 Restorantet: 19,2%
 Pazar: 10,8%
 Sporte & Aktivitete: 7,9%
 Tjetër: 15,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744211

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 7442112 914 t0,64 t11,8 t/km²
Andaman and Nicobar Islands484 254 t1,23 t64,6 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744211

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)2 914 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë0,64 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)11,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
VullkanE mesme (4)
TërmetE mesme (4,6)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
17.6.193:19 m.d.4,937,2 km30 000 m46km N of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
12.4.194:23 p.d.4,732,2 km48 250 m23km NNE of Port Blair, Indiausgs.gov
20.3.193:27 p.d.4,927,6 km56 990 m28km NNE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
12.2.186:39 m.d.5,232,5 km57 510 m86km NNE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
28.2.177:16 m.d.4,522,7 km67 580 m77km NE of Bamboo Flat, Indiausgs.gov
3.1.166:28 m.d.4,210,6 km68 010 m57km NE of Port Blair, Indiausgs.gov
10.4.145:45 m.d.4,816,9 km68 970 m72km NE of Port Blair, Indiausgs.gov
21.5.0812:35 p.d.4,427,4 km32 299 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
11.1.0812:12 m.d.4,435,1 km102 300 mAndaman Islands, India regionusgs.gov
11.1.0610:29 p.d.4,132,2 km30 000 mAndaman Islands, India regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 744211

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.