744209 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 744302

Kodi Postar 744301 - Union Territory of Andaman and Nicobar Islands

Zona e Kodi Postar 744301127,2 km²
Popullsia5090
Popullsia mashkullore2777 (54,6%)
Popullsia femra2313 (45,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +64,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +98,1%
Mosha mesatare29,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj29,9 vjet
Mosha mesatare për femra29 vjet
Ora lokalee shtunë 5:37 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon9.168740100378114° / 92.7671081088662°
Kodet Postare të lidhura744206744207744209744302744303744304

Harta e Kodi Postar 744301

Harta interaktive

Kodi Postar 744301 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3088283525695090
Dendësia e popullsisë24,3 / km²22,3 / km²20,2 / km²40,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

744301 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 98,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 744301+64,8%+79,5%+98,1%
Andaman and Nicobar Islands+43%+19%+8,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744301 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 29,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 74430129,5 vjet29 vjet29,9 vjet
Andaman and Nicobar Islands28,3 vjet27,6 vjet28,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744301 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5221227449
5-9180177358
10-14184189373
15-19206178384
20-24288201489
25-29319231550
30-34269213483
35-39249212462
40-44219166386
45-49197145342
50-54146116262
55-5910684191
60-647361135
65-695051101
70-74352863
75-79191434
80-84101020
85 Plus8817
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 744301 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 40,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 7443015090127,2 km²40,0 / km²
Andaman and Nicobar Islands3930067 498,3 km²52,4 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 744301 Popullsia e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744301

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 7443015 996 t1,18 t47,2 t/km²
Andaman and Nicobar Islands484 254 t1,23 t64,6 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 744301

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)5 996 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,18 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)47,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetE mesme (3,5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
2.9.1711:52 m.d.4,940,1 km60 530 m147km N of Mohean, Indiausgs.gov
10.2.1111:27 p.d.4,424 km28 400 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
7.5.1010:58 p.d.4,842 km70 200 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
3.10.062:42 p.d.4,741,9 km68 500 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
30.6.068:25 p.d.4,542,8 km30 000 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
15.4.062:13 p.d.4,539 km30 000 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
15.3.061:01 p.d.4,319 km30 000 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
1.2.0610:02 p.d.4,244,1 km30 000 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
9.12.056:15 p.d.4,18,3 km30 000 mNicobar Islands, India regionusgs.gov
9.12.056:15 p.d.4,317,9 km30 000 mNicobar Islands, India regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 744301

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.