835204 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 835206

Kodi Postar 835205 - Ranchi, State of Jharkhand

Qyteti primarRanchi
Zona e Kodi Postar 835205147,8 km²
Popullsia112637
Popullsia mashkullore56944 (50,6%)
Popullsia femra55693 (49,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +139,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +27,9%
Mosha mesatare23,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,8 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon651
LagjetRatu Basti
Ora lokalee shtunë 9:51 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon23.45002506387515° / 85.1150091640623°
Kodet Postare të lidhura835201835202835203835204835206835207

Harta e Kodi Postar 835205

Harta interaktive

Kodi Postar 835205 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia470286869788047112637
Dendësia e popullsisë318,1 / km²464,7 / km²595,5 / km²761,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

835205 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 27,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 835205+139,5%+64%+27,9%
Jharkhand+152,1%+66,7%+32%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 835205 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 83520523,8 vjet23,9 vjet23,8 vjet
Jharkhand22,4 vjet22,6 vjet22,2 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 835205 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55374519310568
5-96333614612479
10-146702661513318
15-196162583511998
20-245077515210230
25-29476848479616
30-34409641678264
35-39397739427919
40-44337831836562
45-49296427085673
50-54220320564260
55-59177617503526
60-64162316753298
65-69110810992208
70-747386691408
75-79308304612
80-84190195386
85 Plus164158322
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 835205 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 761,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 835205112637147,8 km²761,9 / km²
Jharkhand36,4 milionë79 884,8 km²455,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 835205 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 835205
 Prefiksi Telefon 80: 36%
 Prefiksi Telefon 7542: 4%
 Prefiksi Telefon 8581: 4%
 Prefiksi Telefon 79: 4%
 Prefiksi Telefon 7480: 4%
 Prefiksi Telefon 8862: 4%
 Prefiksi Telefon 821: 4%
 Prefiksi Telefon 6531: 4%
 Prefiksi Telefon 7361: 4%
 Prefiksi Telefon 8674: 4%
 Prefiksi Telefon 8406: 4%
 Prefiksi Telefon 8407: 4%
 Prefiksi Telefon 7562: 4%
 Prefiksi Telefon 878: 4%
 Prefiksi Telefon 7782: 4%
 Prefiksi Telefon 7541: 4%
 Prefiksi Telefon 7281: 4%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 34,1%
 Arsim: 10,4%
 Besimi: 10,4%
 Ushqim: 9,5%
 Shёrbimet profesionale: 5,1%
 Tjetër: 30,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 64.10,1
Farmacitë dhe dyqane të drogës83.70,1
Pazar, tjetër84.20,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 835205

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 835205164 110 t1,46 t1 110 t/km²
Jharkhand43 755 342 t1,2 t547,7 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 835205

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)164 110 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,46 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 110 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (9)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.