835207 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 835208 - Gumla, Çatisgar

Qyteti primarGumla
Zona e Kodi Postar 835208227,9 km²
Popullsia111721
Popullsia mashkullore55908 (50%)
Popullsia femra55812 (50%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +170,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +30,3%
Mosha mesatare21,3 vjet
Mosha mesatare për meshkuj20,9 vjet
Mosha mesatare për femra21,7 vjet
Prefikset Telefon6524
Ora lokalee martë 12:04 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon23.232486338884083° / 84.54223225020986°
Kodet Postare të lidhura835202835203835204835205835206835207

Harta e Kodi Postar 835208

Harta interaktive

Kodi Postar 835208 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia412586771185715111721
Dendësia e popullsisë181,0 / km²297,1 / km²376,1 / km²490,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

835208 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 30,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 835208+170,8%+65%+30,3%
Jharkhand+152,1%+66,7%+32%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 835208 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 21,3 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 83520821,3 vjet21,7 vjet20,9 vjet
Jharkhand22,4 vjet22,6 vjet22,2 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 835208 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56355616212518
5-97641740715049
10-147546745114997
15-195602542211025
20-24430844228731
25-29387739657843
30-34331635596876
35-39333333056639
40-44284029615802
45-49273225745307
50-54212420214146
55-59170918183527
60-64175119643715
65-69127913252604
70-748197991619
75-79330328658
80-84203197401
85 Plus142132275
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 835208 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 490,2 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 835208111721227,9 km²490,2 / km²
Jharkhand36,4 milionë79 884,8 km²455,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 835208 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 33,5%
 Arsim: 9,3%
 Ushqim: 8,7%
 Restorantet: 8,2%
 Shёrbimet profesionale: 6,1%
 Besimi: 6,1%
 Hotele & Udhëtime: 5%
 Tjetër: 23%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 835208

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 835208116 177 t1,04 t509,8 t/km²
Jharkhand43 755 342 t1,2 t547,7 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 835208

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)116 177 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,04 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)509,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.