835228 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 835229 - Gumla, Çatisgar

Qyteti primarGumla
Zona e Kodi Postar 835229374,8 km²
Popullsia55305
Popullsia mashkullore27673 (50%)
Popullsia femra27632 (50%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +328,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +47,5%
Mosha mesatare21,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj21 vjet
Mosha mesatare për femra21,8 vjet
Prefikset Telefon6524
Ora lokalee enjte 6:57 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon22.899878091525334° / 84.76103065254962°
Kodet Postare të lidhura835223835224835225835226835227835228

Harta e Kodi Postar 835229

Harta interaktive

Kodi Postar 835229 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia12914270793748755305
Dendësia e popullsisë34,5 / km²72,3 / km²100,0 / km²147,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

835229 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 47,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 835229+328,3%+104,2%+47,5%
Jharkhand+152,1%+66,7%+32%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 835229 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 21,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 83522921,4 vjet21,8 vjet21 vjet
Jharkhand22,4 vjet22,6 vjet22,2 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 835229 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5313830456183
5-9376436497414
10-14371936737393
15-19276926815450
20-24213621924328
25-29192519653890
30-34164617653411
35-39165516423298
40-44141414712885
45-49136012802641
50-54105610042061
55-598499041754
60-648709781848
65-696346591293
70-74405397803
75-79163163327
80-8410098198
85 Plus7065136
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 835229 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 147,6 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 83522955305374,8 km²147,6 / km²
Jharkhand36,4 milionë79 884,8 km²455,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 835229 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 835229
 Prefiksi Telefon 6533: 40%
 Prefiksi Telefon 7325: 20%
 Prefiksi Telefon 7781: 20%
 Prefiksi Telefon 7295: 20%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24,6%
 Arsim: 12,5%
 Besimi: 9,9%
 Restorantet: 8%
 Ushqim: 7%
 industri: 6,5%
 Hotele & Udhëtime: 6,3%
 Automobilistik: 5,1%
 Shërbime Shtëpie: 4,8%
 Tjetër: 15,4%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 835229

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 83522957 258 t1,04 t152,8 t/km²
Jharkhand43 755 342 t1,2 t547,7 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 835229

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)57 258 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,04 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)152,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (9)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.