(4179) Kodet Postare në Kazakistani

Shikoni një listë të Kodet Postare në Kazakistani
Zona e orësOra: Kazakistan (Almati)
zonë22 400 km²
Popullsia15,3 milionë
Dendësia e popullsisë684,8 / km²
Kodet Postare010000, 010001, 010002 (4176 më shumë)
Prefikset Telefon700, 701, 702 (37 më shumë)
Biznese në Kazakistani80326
Qytete35
Kodet PostareRajoni administrativNumri i kodeve postare
010000 - 020000, 121800 - 121812, 700101 - 700147Astana83
020001 - 790715Qaraghandy Oblysy3964
030000 - 030002, 030006 - 030008Aktyubinskaya Oblast’9
050000 - 050063Almaty Qalasy46
060000 - 060011Atyraū Oblysy7
070000 - 070004Vostochno-Kazakhstanskaya Oblast’10
120014 - 120016Qyzylorda Oblysy4
140000 - 140100, 141200 - 141202Pavlodar Oblysy13
160009 - 160012Yuzhno-Kazakhstanskaya Oblast’8

Kazakistani

Kazakistani (kazakisht: Қазақстан, Qazaqstan; rusisht: Казахстан, Kazahstán), zyrtarisht Republika e Kazakistanit, është vend në Azinë Qendrore dhe Evropë. I radhitur i nënti për nga sipërfaqja, si dhe më i madhi në botë si vend jobregdetar. Ka 2.727.300 km² (..  ︎  Faqja Kazakistani Wikipedia