01048 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 01049 - Meksiko (qytet)

Zona e Kodi Postar 010490,303 km²
Popullsia1010
Popullsia mashkullore430 (42,6%)
Popullsia femra580 (57,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +45,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +7,2%
Mosha mesatare39,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj38,7 vjet
Mosha mesatare për femra40,2 vjet
Prefikset Telefon467525
Qytetet përkatëseÁlvaro Obregón | San Ángel Inn
LagjetCampestre, Guadalupe Inn, Los Alpes, Pilares Águilas, Tlacopac
Ora lokalee mërkurë 11:25 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon19.353626027714338° / -99.19664528232461°
Kodet Postare të lidhura010100102001029010300104001048

Harta e Kodi Postar 01049

Harta interaktive

Kodi Postar 01049 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia6938559421010
Dendësia e popullsisë2286 / km²2821 / km²3108 / km²3333 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01049 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 7,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01049+45,7%+18,1%+7,2%
Álvaro Obregón+49,9%+15,5%+4,1%
Ciudad de México+31,2%+7,2%-0,1%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01049 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 39,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0104939,6 vjet40,2 vjet38,7 vjet
Álvaro Obregón30,9 vjet32 vjet29,6 vjet
Ciudad de México31,4 vjet32,7 vjet30 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01049 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5212648
5-9242348
10-14282654
15-19284270
20-24345084
25-29344377
30-34264066
35-39273967
40-44303667
45-49284372
50-54284371
55-59293363
60-64263258
65-69182745
70-74172139
75-79142136
80-8471422
85 Plus102030
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01049 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3333 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 0104910100,303 km²3333 / km²
Álvaro Obregón76799069,8 km²11006 / km²
Ciudad de México9,2 milionë1 494,6 km²6179 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01049 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1830 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01049
 Tlacopac: 51,7%
 Campestre: 13,8%
 Guadalupe Inn: 8%
 Pilares Águilas: 5,7%
 Los Alpes: 5,7%
 Tjetër: 14,9%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Shёrbimet profesionale: 22,1%
 Pazar: 16,8%
 Restorantet: 11,8%
 Ushqim: 6,9%
 Arsim: 6,2%
 Komuniteti & Qeveria: 5,6%
 industri: 5,3%
 Mjekësi: 5,3%
 Tjetër: 19,9%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01049

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 010495 176 t5,12 t17 081 t/km²
Álvaro Obregón3 935 858 t5,12 t56 407 t/km²
Ciudad de México45 602 268 t4,94 t30 511 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01049

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)5 176 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë5,12 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)17 081 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.7.198:59 m.d.3,117,4 km10 000 m2km NW of Ciudad Nezahualcoyotl, Mexicousgs.gov
14.7.0710:59 m.d.3,535,3 km6 000 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
14.7.0710:57 m.d.3,335,7 km3 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
30.5.071:42 m.d.418,2 km14 900 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
25.1.076:38 p.d.3,720,3 km32 100 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
5.5.068:24 p.d.3,532,7 km1 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
28.2.063:58 m.d.3,49,6 km2 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:35 p.d.3,24 km16 600 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:12 p.d.3,67,9 km13 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
22.6.059:01 m.d.3,728,7 km1 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 01049

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.