01080 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 01089 - Álvaro Obregón, Meksiko (qytet)

Qyteti primarÁlvaro Obregón
Zona e Kodi Postar 010890,112 km²
Popullsia2258
Popullsia mashkullore1051 (46,5%)
Popullsia femra1207 (53,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +26,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -3,1%
Mosha mesatare37 vjet
Mosha mesatare për meshkuj34,7 vjet
Mosha mesatare për femra39 vjet
Prefikset Telefon467525
Qytetet përkatëseSan Ángel Inn
LagjetErmita Tizapán
Ora lokalee mërkurë 11:09 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon19.337508761016572° / -99.20315483149565°
Kodet Postare të lidhura010480104901050010600107001080

Harta e Kodi Postar 01089

Harta interaktive

Kodi Postar 01089 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1791219323312258
Dendësia e popullsisë16002 / km²19594 / km²20827 / km²20174 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01089 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 3,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01089+26,1%+3%-3,1%
Álvaro Obregón+49,9%+15,5%+4,1%
Ciudad de México+31,2%+7,2%-0,1%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01089 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0108937 vjet39 vjet34,7 vjet
Álvaro Obregón30,9 vjet32 vjet29,6 vjet
Ciudad de México31,4 vjet32,7 vjet30 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01089 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55652108
5-96962131
10-146569135
15-198278160
20-248996185
25-297983162
30-349184176
35-3985100185
40-448797184
45-496690157
50-546480145
55-595974133
60-645163115
65-69344983
70-74294373
75-79183654
80-84172643
85 Plus112537
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01089 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 20174 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 0108922580,112 km²20174 / km²
Álvaro Obregón76799069,8 km²11006 / km²
Ciudad de México9,2 milionë1 494,6 km²6179 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01089 Popullsia Historike

Popullsia e vlerësuar nga 1820 deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01089
 Ermita Tizapán: 85%
 Progreso Tizapán: 5%
 Tjetër: 10%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24,8%
 Restorantet: 15,9%
 Ushqim: 10,2%
 Shёrbimet profesionale: 8,9%
 Bukuri & Qendra Estetike: 5,7%
 Shërbime Shtëpie: 5,1%
 Besimi: 5,1%
 Automobilistik: 4,5%
 Tjetër: 19,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01089

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0108911 571 t5,12 t103 393 t/km²
Álvaro Obregón3 935 858 t5,12 t56 407 t/km²
Ciudad de México45 602 268 t4,94 t30 511 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01089

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)11 571 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë5,12 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)103 393 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.7.198:59 m.d.3,118,8 km10 000 m2km NW of Ciudad Nezahualcoyotl, Mexicousgs.gov
14.7.0710:59 m.d.3,535,1 km6 000 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
14.7.0710:57 m.d.3,335,6 km3 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
30.5.071:42 m.d.416,3 km14 900 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
25.1.076:38 p.d.3,718,7 km32 100 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
5.5.068:24 p.d.3,532,2 km1 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
28.2.063:58 m.d.3,410,8 km2 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:35 p.d.3,23,5 km16 600 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:12 p.d.3,66 km13 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
22.6.059:01 m.d.3,730 km1 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 01089

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.