01139 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01159

Kodi Postar 01150 - Mexico City, Meksiko (qytet)

Qyteti primarMexico City
Zona e Kodi Postar 011500,762 km²
Popullsia12984
Popullsia mashkullore6084 (46,9%)
Popullsia femra6900 (53,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +51,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +4,5%
Mosha mesatare33,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj31,6 vjet
Mosha mesatare për femra34,5 vjet
Prefikset Telefon525
Qytetet përkatëseÁlvaro Obregón
LagjetColonia Cristo Rey, Cristo Rey, Sede Delegacional, Tolteca, Álvaro Obregón
Ora lokalee martë 3:55 p.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon19.389639158755394° / -99.20197854264197°
Kodet Postare të lidhura011100112001125011300113901159

Harta e Kodi Postar 01150

Harta interaktive

Kodi Postar 01150 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia8545111491243012984
Dendësia e popullsisë11209 / km²14625 / km²16305 / km²17032 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01150 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 4,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01150+51,9%+16,5%+4,5%
Álvaro Obregón+49,9%+15,5%+4,1%
Ciudad de México+31,2%+7,2%-0,1%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01150 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 33,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0115033,1 vjet34,5 vjet31,6 vjet
Álvaro Obregón30,9 vjet32 vjet29,6 vjet
Ciudad de México31,4 vjet32,7 vjet30 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01150 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5419413833
5-9456476933
10-14489500989
15-195415331074
20-245015311032
25-294865291016
30-344805261006
35-395325671100
40-44460513973
45-49393493887
50-54336400737
55-59258324582
60-64238291530
65-69161236398
70-74134195329
75-7993165259
80-8471111182
85 Plus3797134
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01150 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 17032 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01150129840,762 km²17032 / km²
Álvaro Obregón76799069,8 km²11006 / km²
Ciudad de México9,2 milionë1 494,6 km²6179 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01150 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1850 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01150
 Colonia Cristo Rey: 43,6%
 Tolteca: 30,6%
 Álvaro Obregón: 4,8%
 Tjetër: 20,9%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 01150

01150 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25%
 Restorantet: 15,7%
 Ushqim: 12,7%
 Shёrbimet profesionale: 8,1%
 Tjetër: 38,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi65.00,5
Riparimi i makinave 184.61,4
Salons Bukuri94.40,7
Administrimi publik122.70,9
Dyqane komoditet174.11,3
Lavanderia 83.90,6
Restorante meksikane174.31,3
Farmacitë dhe dyqane të drogës64.20,5
prodhime hekuri114.50,8

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01150

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0115066 541 t5,12 t87 289 t/km²
Álvaro Obregón3 935 858 t5,12 t56 407 t/km²
Ciudad de México45 602 268 t4,94 t30 511 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01150

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)66 541 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë5,12 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)87 289 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.7.198:59 m.d.3,116,5 km10 000 m2km NW of Ciudad Nezahualcoyotl, Mexicousgs.gov
14.7.0710:59 m.d.3,534,1 km6 000 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
14.7.0710:57 m.d.3,334,4 km3 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
30.5.071:42 m.d.421,7 km14 900 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
25.1.076:38 p.d.3,724,4 km32 100 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
5.5.068:24 p.d.3,535,7 km1 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
28.2.063:58 m.d.3,49,9 km2 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:35 p.d.3,27,7 km16 600 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:12 p.d.3,611,8 km13 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
22.6.059:01 m.d.3,728,2 km1 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 01150

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 01150
 Mexico City: 87,7%
 Álvaro Obregón: 10,6%
 Tjetër: 1,7%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.