01159 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 01160 - Meksiko (qytet)

Zona e Kodi Postar 011600,36 km²
Popullsia6752
Popullsia mashkullore3235 (47,9%)
Popullsia femra3517 (52,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +47%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +3,8%
Mosha mesatare30,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj29,3 vjet
Mosha mesatare për femra31,5 vjet
Prefikset Telefon525
Qytetet përkatëseMexico City | Álvaro Obregón
LagjetMaria G. de García Ruiz, Primera Victoria, Álvaro Obregón
Ora lokalee mërkurë 11:20 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon19.387742935226534° / -99.20376032292442°
Kodet Postare të lidhura011250113001139011400115001159

Harta e Kodi Postar 01160

Harta interaktive

Kodi Postar 01160 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia4592585865066752
Dendësia e popullsisë12753 / km²16268 / km²18068 / km²18751 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01160 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 3,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01160+47%+15,3%+3,8%
Álvaro Obregón+49,9%+15,5%+4,1%
Ciudad de México+31,2%+7,2%-0,1%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01160 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0116030,4 vjet31,5 vjet29,3 vjet
Álvaro Obregón30,9 vjet32 vjet29,6 vjet
Ciudad de México31,4 vjet32,7 vjet30 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01160 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5258243501
5-9275260535
10-14272272545
15-19289304593
20-24290310600
25-29275290566
30-34239270510
35-39279296575
40-44244277521
45-49193220414
50-54174200374
55-59136143279
60-64100121221
65-696791159
70-745876135
75-794060101
80-84294473
85 Plus174058
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01160 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 18751 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 0116067520,36 km²18751 / km²
Álvaro Obregón76799069,8 km²11006 / km²
Ciudad de México9,2 milionë1 494,6 km²6179 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01160 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1840 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01160
 Maria G. de García Ruiz: 59,1%
 Primera Victoria: 13,8%
 Álvaro Obregón: 6,9%
 Tjetër: 20,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,8%
 Restorantet: 16,2%
 Ushqim: 15,1%
 Shёrbimet profesionale: 5,1%
 Bukuri & Qendra Estetike: 4,9%
 Tjetër: 27,9%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqane komoditet184.82,7
Restorante meksikane113.91,6

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01160

 i lirë: 50%
 mesatar: 42,9%
 i shtrenjtë: 7,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01160

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0116034 603 t5,12 t96 100 t/km²
Álvaro Obregón3 935 858 t5,12 t56 407 t/km²
Ciudad de México45 602 268 t4,94 t30 511 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01160

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)34 603 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë5,12 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)96 100 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.7.198:59 m.d.3,116,7 km10 000 m2km NW of Ciudad Nezahualcoyotl, Mexicousgs.gov
14.7.0710:59 m.d.3,534 km6 000 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
14.7.0710:57 m.d.3,334,3 km3 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
30.5.071:42 m.d.421,5 km14 900 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
25.1.076:38 p.d.3,724,2 km32 100 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
5.5.068:24 p.d.3,535,7 km1 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
28.2.063:58 m.d.3,410 km2 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:35 p.d.3,27,6 km16 600 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:12 p.d.3,611,6 km13 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
22.6.059:01 m.d.3,728,5 km1 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 01160

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 01160
 Mexico City: 89,2%
 Álvaro Obregón: 9,9%
 Tjetër: 0,9%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.