01278 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 01279 - Álvaro Obregón, Meksiko (qytet)

Qyteti primarÁlvaro Obregón
Zona e Kodi Postar 012790,361 km²
Popullsia11564
Popullsia mashkullore5594 (48,4%)
Popullsia femra5970 (51,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +48,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +3,9%
Mosha mesatare29 vjet
Mosha mesatare për meshkuj28,1 vjet
Mosha mesatare për femra29,9 vjet
Prefikset Telefon525
LagjetLomas de Becerra, Álvaro Obregón
Ora lokalee mërkurë 11:33 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon19.384855273217486° / -99.21949490723033°
Kodet Postare të lidhura012600126901270012750127601278

Harta e Kodi Postar 01279

Harta interaktive

Kodi Postar 01279 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia7808100301113211564
Dendësia e popullsisë21634 / km²27791 / km²30844 / km²32041 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01279 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 3,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01279+48,1%+15,3%+3,9%
Álvaro Obregón+49,9%+15,5%+4,1%
Ciudad de México+31,2%+7,2%-0,1%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01279 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 29 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0127929 vjet29,9 vjet28,1 vjet
Álvaro Obregón30,9 vjet32 vjet29,6 vjet
Ciudad de México31,4 vjet32,7 vjet30 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01279 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5474471946
5-9501485986
10-14492472964
15-195095141023
20-245165291045
25-294955231019
30-34451495947
35-39475515990
40-44396441838
45-49323360684
50-54276314590
55-59214234448
60-64159191350
65-69109142251
70-7493113206
75-795674131
80-84345388
85 Plus224467
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01279 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 32041 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01279115640,361 km²32041 / km²
Álvaro Obregón76799069,8 km²11006 / km²
Ciudad de México9,2 milionë1 494,6 km²6179 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01279 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1840 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01279
 Lomas de Becerra: 90%
 Álvaro Obregón: 4,3%
 Tjetër: 5,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 28,9%
 Ushqim: 19,7%
 Restorantet: 15,1%
 industri: 5,6%
 Automobilistik: 5,3%
 Sporte & Aktivitete: 5,3%
 Tjetër: 20,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01279

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0127959 264 t5,12 t164 209 t/km²
Álvaro Obregón3 935 858 t5,12 t56 407 t/km²
Ciudad de México45 602 268 t4,94 t30 511 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01279

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)59 264 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë5,12 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)164 209 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.7.198:59 m.d.3,118,4 km10 000 m2km NW of Ciudad Nezahualcoyotl, Mexicousgs.gov
14.7.0710:59 m.d.3,532,4 km6 000 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
14.7.0710:57 m.d.3,332,7 km3 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
30.5.071:42 m.d.420,8 km14 900 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
25.1.076:38 p.d.3,724,2 km32 100 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
5.5.068:24 p.d.3,536,7 km1 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
28.2.063:58 m.d.3,411,6 km2 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:35 p.d.3,28,2 km16 600 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:12 p.d.3,611,4 km13 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
22.6.059:01 m.d.3,730,1 km1 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 01279

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 01279
 Mexico City: 94,3%
 Álvaro Obregón: 4,3%
 Tjetër: 1,4%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.