01280 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01289

Kodi Postar 01285 - Álvaro Obregón, Meksiko (qytet)

Qyteti primarÁlvaro Obregón
Zona e Kodi Postar 0128514 467 m²
Popullsia5889
Popullsia mashkullore2847 (48,3%)
Popullsia femra3042 (51,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +49,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +4,1%
Mosha mesatare28,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj27,8 vjet
Mosha mesatare për femra29,6 vjet
Prefikset Telefon525
LagjetEl Rodeo
Ora lokalee mërkurë 11:12 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon19.380530057602027° / -99.20854912188072°
Kodet Postare të lidhura012700127501276012780128001289

Harta e Kodi Postar 01285

Harta interaktive

Kodi Postar 01285 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3949508956585889
Dendësia e popullsisë272961 / km²351759 / km²391090 / km²407057 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01285 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 4,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01285+49,1%+15,7%+4,1%
Álvaro Obregón+49,9%+15,5%+4,1%
Ciudad de México+31,2%+7,2%-0,1%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01285 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0128528,7 vjet29,6 vjet27,8 vjet
Álvaro Obregón30,9 vjet32 vjet29,6 vjet
Ciudad de México31,4 vjet32,7 vjet30 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01285 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5248242490
5-9260249510
10-14251249501
15-19264269533
20-24264276541
25-29242258501
30-34214245459
35-39247267515
40-44206221428
45-49170190361
50-54140154295
55-59106115222
60-648392175
65-695369123
70-744356100
75-79254267
80-84172745
85 Plus112234
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01285 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 407057 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01285588914 467 m²407057 / km²
Álvaro Obregón76799069,8 km²11006 / km²
Ciudad de México9,2 milionë1 494,6 km²6179 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01285 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1850 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01285

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0128530 180 t5,12 t2 086 120 t/km²
Álvaro Obregón3 935 858 t5,12 t56 407 t/km²
Ciudad de México45 602 268 t4,94 t30 511 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01285

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)30 180 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë5,12 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)2 086 120 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.7.198:59 m.d.3,117,4 km10 000 m2km NW of Ciudad Nezahualcoyotl, Mexicousgs.gov
14.7.0710:59 m.d.3,533,6 km6 000 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
14.7.0710:57 m.d.3,333,9 km3 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov
30.5.071:42 m.d.420,6 km14 900 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
25.1.076:38 p.d.3,723,5 km32 100 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
5.5.068:24 p.d.3,535,6 km1 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
28.2.063:58 m.d.3,410,5 km2 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:35 p.d.3,27,2 km16 600 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
16.10.057:12 p.d.3,610,8 km13 000 mDistrito Federal, Mexicousgs.gov
22.6.059:01 m.d.3,729,1 km1 400 mEstado de Mexico, Mexicousgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 01285

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.