97050 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 97060

Kodi Postar 97059 - Mérida, Estado de Yucatán

Qyteti primarMérida
Zona e Kodi Postar 9705915 489 m²
Popullsia348
Popullsia mashkullore151 (43,4%)
Popullsia femra197 (56,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +95,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +14,9%
Mosha mesatare47,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj41,8 vjet
Mosha mesatare për femra51,2 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
Ora lokalee diel 10:12 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon20.99039093512992° / -89.61945603913678°
Kodet Postare të lidhura970009700197003970509706097068

Harta e Kodi Postar 97059

Harta interaktive

Kodi Postar 97059 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia178255303348
Dendësia e popullsisë11491 / km²16463 / km²19562 / km²22467 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97059 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 14,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97059+95,5%+36,5%+14,9%
Mérida+95,2%+36,2%+14,9%
Yucatán+100,7%+41,4%+18,9%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97059 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 47,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9705947,1 vjet51,2 vjet41,8 vjet
Mérida29,6 vjet30,8 vjet28,3 vjet
Yucatán26,9 vjet27,5 vjet26,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97059 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55511
5-97613
10-148816
15-199919
20-24131326
25-29111325
30-34101021
35-3991019
40-4491121
45-4971118
50-5491424
55-59111224
60-6491524
65-6991424
70-7491626
75-795915
80-8451016
85 Plus61117
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97059 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 22467 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 9705934815 489 m²22467 / km²
Mérida849389209,8 km²4049 / km²
Yucatán2,2 milionë39 871,5 km²54,2 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97059 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1810 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97059

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 970591 421 t4,09 t91 805 t/km²
Mérida3 436 845 t4,05 t16 385 t/km²
Yucatán8 227 732 t3,81 t206,4 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97059

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)1 421 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,09 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)91 805 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
ciklonLartë (7)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.