97069 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 97070 - Mérida, Estado de Yucatán

Qyteti primarMérida
Zona e Kodi Postar 970702,224 km²
Popullsia7973
Popullsia mashkullore3574 (44,8%)
Popullsia femra4399 (55,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +94,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +14,8%
Mosha mesatare43 vjet
Mosha mesatare për meshkuj40,5 vjet
Mosha mesatare për femra45 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
LagjetCentro, García Ginerés
Ora lokalee diel 10:03 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon20.98845439667535° / -89.6326793967731°
Kodet Postare të lidhura970039705097059970609706897069

Harta e Kodi Postar 97070

Harta interaktive

Kodi Postar 97070 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia4094586169447973
Dendësia e popullsisë1841 / km²2635 / km²3122 / km²3585 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97070 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 14,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97070+94,7%+36%+14,8%
Mérida+95,2%+36,2%+14,9%
Yucatán+100,7%+41,4%+18,9%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97070 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 43 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9707043 vjet45 vjet40,5 vjet
Mérida29,6 vjet30,8 vjet28,3 vjet
Yucatán26,9 vjet27,5 vjet26,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97070 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5149150299
5-9163188352
10-14210225435
15-19221266488
20-24310320630
25-29285290576
30-34225260486
35-39200261462
40-44232240473
45-49214271485
50-54207280487
55-59189295485
60-64226329555
65-69223289512
70-74190252443
75-79121168289
80-84113144257
85 Plus96171268
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97070 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3585 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 9707079732,224 km²3585 / km²
Mérida849389209,8 km²4049 / km²
Yucatán2,2 milionë39 871,5 km²54,2 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97070 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1820 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 97070

97070 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 18,7%
 Mjekësi: 17,8%
 Shёrbimet profesionale: 14%
 Restorantet: 8,8%
 Ushqim: 7,2%
 Tjetër: 33,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi204.32,5
Riparimi i makinave 414.35,1
Salons Bukuri164.62,0
Administrimi publik383.84,8
Kompani huadhënie423.55,3
Dyqane komoditet154.31,9
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 414.15,1
Pasuri të paluajtshme264.33,3
Agjensi udhëtimi274.73,4
Ndërtimi i objekteve254.03,1
Shitje me shumicё pёr makineri154.11,9
Dentistët304.43,8
Gjinekologë dhe mjekë obstetër254.13,1
Pediatër144.41,8
Shёndeti dhe mjekёsia 1874.423,5
Spitale284.13,5
Ligjet e avokatёve594.67,4
Manaxhimi i korporatёs 154.91,9
Noterët223.32,8
Restorante meksikane134.41,6
Dyqane rrobash 134.21,6
Dyqanet elektronike 364.44,5
Farmacitë dhe dyqane të drogës2322,8 vjet4.42,9
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi604.37,5
prodhime hekuri2814,4 vjet4.13,5

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 97070

 i lirë: 59,7%
 mesatar: 32,3%
 i shtrenjtë: 8,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97070

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 9707032 578 t4,09 t14 650 t/km²
Mérida3 436 845 t4,05 t16 385 t/km²
Yucatán8 227 732 t3,81 t206,4 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97070

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)32 578 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,09 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)14 650 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
ciklonLartë (7)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.