97116 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 97117 - Mérida, Estado de Yucatán

Qyteti primarMérida
Zona e Kodi Postar 971171,208 km²
Popullsia3043
Popullsia mashkullore1440 (47,3%)
Popullsia femra1603 (52,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +97,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +15,3%
Mosha mesatare31,3 vjet
Mosha mesatare për meshkuj30,4 vjet
Mosha mesatare për femra32,1 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
LagjetSan Ramón Norte, San Ramón Norte I
Ora lokalee diel 9:56 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon21.027820042133676° / -89.60749242873356°
Kodet Postare të lidhura971109711197113971149711597116

Harta e Kodi Postar 97117

Harta interaktive

Kodi Postar 97117 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1541220526393043
Dendësia e popullsisë1275 / km²1825 / km²2184 / km²2519 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97117 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 15,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97117+97,5%+38%+15,3%
Mérida+95,2%+36,2%+14,9%
Yucatán+100,7%+41,4%+18,9%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97117 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 31,3 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9711731,3 vjet32,1 vjet30,4 vjet
Mérida29,6 vjet30,8 vjet28,3 vjet
Yucatán26,9 vjet27,5 vjet26,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97117 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 58381164
5-9110105215
10-14129120249
15-19147173321
20-24149167316
25-2996111207
30-3487107194
35-3998128227
40-44109134244
45-49109124233
50-54104103208
55-597172143
60-645261113
65-69404081
70-74293060
75-79141731
80-8491423
85 Plus71522
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97117 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2519 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 9711730431,208 km²2519 / km²
Mérida849389209,8 km²4049 / km²
Yucatán2,2 milionë39 871,5 km²54,2 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97117 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1840 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24,2%
 Restorantet: 18,2%
 Ushqim: 9%
 Bukuri & Qendra Estetike: 6,6%
 Arsim: 6,5%
 Shërbime Shtëpie: 6,2%
 Shёrbimet profesionale: 5,8%
 Mjekësi: 5,2%
 Tjetër: 18,3%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 84.22,6
Parukierё 64.72,0
Salons Bukuri104.73,3
ditë spa64.52,0
Edukimi kulturor54.71,6
Parashkollat ​​dhe kopshte74.22,3
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 104.33,3
Furra buke64.52,0
Pasuri të paluajtshme62,0
Bare, pubs dhe tavernat84.42,6
Kafenetë94.53,0
Restorante meksikane64.32,0
Dyqane mobilje55.01,6
Dyqane rrobash 51,6
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi104.23,3
Pazar, tjetër54.51,6
Supermarket114.53,6

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 97117

 mesatar: 54,1%
 i lirë: 35,1%
 i shtrenjtë: 5,4%
 Shumë të Shtrenjta: 5,4%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97117

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 9711712 434 t4,09 t10 293 t/km²
Mérida3 436 845 t4,05 t16 385 t/km²
Yucatán8 227 732 t3,81 t206,4 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97117

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)12 434 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,09 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)10 293 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
ciklonLartë (7)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.