97133 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 97135

Kodi Postar 97134 - Cholul Cantón, Estado de Yucatán

Qyteti primarCholul Cantón
Zona e Kodi Postar 971341,651 km²
Popullsia7436
Popullsia mashkullore3568 (48%)
Popullsia femra3868 (52%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +90,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +12,8%
Mosha mesatare28,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj27,7 vjet
Mosha mesatare për femra30 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
Qytetet përkatëseMérida
LagjetJosé María Iturralde, La Florida, Maya, Paraiso Maya, Maya
Ora lokalee diel 9:54 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon21.018183591317424° / -89.57489238067934°
Kodet Postare të lidhura971309713397135971369713797138

Harta e Kodi Postar 97134

Harta interaktive

Kodi Postar 97134 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3906578765927436
Dendësia e popullsisë2365 / km²3504 / km²3991 / km²4502 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97134 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 12,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97134+90,4%+28,5%+12,8%
Mérida+95,2%+36,2%+14,9%
Yucatán+100,7%+41,4%+18,9%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97134 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9713428,9 vjet30 vjet27,7 vjet
Mérida29,6 vjet30,8 vjet28,3 vjet
Yucatán26,9 vjet27,5 vjet26,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97134 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5300266567
5-9285271556
10-14299317616
15-19359369728
20-24387384772
25-29283328611
30-34240299540
35-39279305584
40-44267337605
45-49295324619
50-54215230446
55-59116131248
60-6495105200
65-696477142
70-74344681
75-79243964
80-84141631
85 Plus122436
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97134 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 4502 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 9713474361,651 km²4502 / km²
Mérida849389209,8 km²4049 / km²
Yucatán2,2 milionë39 871,5 km²54,2 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97134 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1800 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 97134
 Maya: 61,9%
 José María Iturralde: 8,7%
 Tjetër: 29,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 97134

97134 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 22,5%
 Restorantet: 13,9%
 Ushqim: 11,2%
 Shёrbimet profesionale: 8,4%
 Mjekësi: 7,2%
 Bukuri & Qendra Estetike: 6,4%
 Automobilistik: 5,3%
 Tjetër: 25,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi54.40,7
Riparimi i makinave 164.42,2
Salons Bukuri104.61,3
Administrimi publik50,7
Edukimi kulturor54.30,7
Dyqane komoditet84.41,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 124.01,6
Furra buke84.01,1
Kontraktues të përgjithshëm64.80,8
Ndёrtime tё tjera64.50,8
Agjensi udhëtimi53.70,7
Strehim Tjera64.20,8
Ndërtimi i objekteve55.00,7
Lavanderia 53.90,7
Shёndeti dhe mjekёsia 214.62,8
Spitale54.40,7
Kishat94.61,2
Bare, pubs dhe tavernat54.30,7
Restorante meksikane64.30,8
Dyqanet elektronike 54.90,7
Farmacitë dhe dyqane të drogës64.50,8
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi60,8
Supermarket64.40,8
prodhime hekuri144.31,9
Fitness Qendrat94.51,2

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 97134

 i lirë: 75,8%
 mesatar: 15,2%
 i shtrenjtë: 9,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97134

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 9713428 330 t3,81 t17 155 t/km²
Mérida3 436 845 t4,05 t16 385 t/km²
Yucatán8 227 732 t3,81 t206,4 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97134

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)28 330 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë3,81 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)17 155 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
ciklonLartë (7)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.