97135 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 97137

Kodi Postar 97136 - Mérida, Estado de Yucatán

Qyteti primarMérida
Zona e Kodi Postar 971360,331 km²
Popullsia997
Popullsia mashkullore464 (46,5%)
Popullsia femra533 (53,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +94,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +15%
Mosha mesatare38,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj35,4 vjet
Mosha mesatare për femra40,6 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
LagjetFelipe Carrillo Puerto, Felipe Carrillo Puerto Norte
Ora lokalee enjte 8:43 p.d.
Zona e orësOra verore e SHBA-së Qendrore
koordinon20.99714506439437° / -89.60003768098714°
Kodet Postare të lidhura971309713397134971359713797138

Harta e Kodi Postar 97136

Harta interaktive

Kodi Postar 97136 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia512733867997
Dendësia e popullsisë1546 / km²2214 / km²2619 / km²3012 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97136 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 15% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97136+94,7%+36%+15%
Mérida+95,2%+36,2%+14,9%
Yucatán+100,7%+41,4%+18,9%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97136 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9713638,2 vjet40,6 vjet35,4 vjet
Mérida29,6 vjet30,8 vjet28,3 vjet
Yucatán26,9 vjet27,5 vjet26,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97136 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5212142
5-9262450
10-14292655
15-19363976
20-24474794
25-29404182
30-34313264
35-39263360
40-44293362
45-49273664
50-54293968
55-59293867
60-64303465
65-69212647
70-74162339
75-79131831
80-8491222
85 Plus61219
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97136 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3012 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 971369970,331 km²3012 / km²
Mérida849389209,8 km²4049 / km²
Yucatán2,2 milionë39 871,5 km²54,2 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97136 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1820 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 97136
 Felipe Carrillo Puerto: 65%
 Felipe Carrillo Puerto Norte: 11,7%
 Tjetër: 23,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,9%
 Shёrbimet profesionale: 11,2%
 Automobilistik: 9,4%
 Restorantet: 9,2%
 industri: 6,3%
 Mjekësi: 5,7%
 Bukuri & Qendra Estetike: 5,3%
 Tjetër: 21,9%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97136

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 971364 073 t4,09 t12 308 t/km²
Mérida3 436 845 t4,05 t16 385 t/km²
Yucatán8 227 732 t3,81 t206,4 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97136

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)4 073 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,09 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)12 308 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
ciklonLartë (7)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.