Kodi Postar tjetër · 97592

Kodi Postar 97590 - Huhi, Estado de Yucatán

Qyteti primarHuhi
Zona e Kodi Postar 975902,539 km²
Popullsia4880
Popullsia mashkullore2472 (50,7%)
Popullsia femra2408 (49,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +106%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +17,1%
Mosha mesatare26,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj26,6 vjet
Mosha mesatare për femra26,5 vjet
Prefikset Telefon467
Ora lokalee shtunë 11:19 p.d.
Zona e orësOra verore e SHBA-së Qendrore
koordinon20.725130223595887° / -89.15999844919416°
Kodet Postare të lidhura975929759397594975959759697597

Harta e Kodi Postar 97590

Harta interaktive

Kodi Postar 97590 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2369353841694880
Dendësia e popullsisë932,9 / km²1393 / km²1641 / km²1921 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97590 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 17,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97590+106%+37,9%+17,1%
Huhí+115,1%+44,8%+19,2%
Yucatán+100,7%+41,4%+18,9%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97590 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9759026,6 vjet26,5 vjet26,6 vjet
Huhí26,5 vjet26,6 vjet26,5 vjet
Yucatán26,9 vjet27,5 vjet26,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97590 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5214182396
5-9241232473
10-14233282515
15-19236240476
20-24246205451
25-29209212421
30-34216225442
35-39183166349
40-44111102214
45-4990122213
50-54109101211
55-599788185
60-648167149
65-696660127
70-745857116
75-79433074
80-84181635
85 Plus212041
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97590 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1921 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 9759048802,539 km²1921 / km²
Huhí52322,985 km²1752 / km²
Yucatán2,2 milionë39 871,5 km²54,2 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97590 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97590

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 9759018 592 t3,81 t7 321 t/km²
Huhí19 933 t3,81 t6 677 t/km²
Yucatán8 227 732 t3,81 t206,4 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97590

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)18 592 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë3,81 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)7 321 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
ciklonLartë (7)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.