99925 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 99926 - Estado de Zacatecas

Zona e Kodi Postar 9992650,4 km²
Popullsia827
Popullsia mashkullore401 (48,5%)
Popullsia femra426 (51,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +115,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +77,5%
Mosha mesatare26,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,7 vjet
Mosha mesatare për femra28,6 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
Ora lokalee diel 2:14 p.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon21.460154697522203° / -102.67870023103919°
Kodet Postare të lidhura999199992099921999239992499925

Harta e Kodi Postar 99926

Harta interaktive

Kodi Postar 99926 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia384545466827
Dendësia e popullsisë7,62 / km²10,8 / km²9,25 / km²16,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

99926 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 77,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 99926+115,4%+51,7%+77,5%
Zacatecas+125,5%+51,9%+23,7%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 99926 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9992626,7 vjet28,6 vjet24,7 vjet
Zacatecas25,1 vjet25,8 vjet24,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 99926 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5353267
5-9353772
10-145645101
15-19494898
20-24273664
25-29152238
30-34192646
35-39213152
40-44161834
45-49202142
50-54132337
55-59112335
60-64221437
65-69151631
70-74141429
75-7917927
80-846512
85 Plus9615
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 99926 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 16,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 9992682750,4 km²16,4 / km²
Zacatecas1,7 milionë75 275,4 km²22,3 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 99926 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 99926

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 999262 912 t3,52 t57,8 t/km²
Zacatecas5 919 876 t3,53 t78,6 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 99926

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)2 912 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë3,52 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)57,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
TërmetE mesme (2,5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
15.12.159:49 p.d.3,992,1 km10 000 m15km WNW of Ixtlahuacan del Rio, Mexicousgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.