99986 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 99998

Kodi Postar 99987 - Estado de Zacatecas

Zona e Kodi Postar 999870,225 km²
Popullsia161
Popullsia mashkullore73 (45,3%)
Popullsia femra88 (54,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +98,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -11%
Mosha mesatare32,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj32,2 vjet
Mosha mesatare për femra33,4 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
Ora lokalee premte 11:50 m.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon21.26760504911688° / -103.17060058158364°
Kodet Postare të lidhura999809998399984999859998699998

Harta e Kodi Postar 99987

Harta interaktive

Kodi Postar 99987 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia81118181161
Dendësia e popullsisë360,6 / km²525,3 / km²805,7 / km²716,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

99987 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 11% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 99987+98,8%+36,4%-11%
Moyahua de Estrada+12,7%-4,9%-6,7%
Zacatecas+125,5%+51,9%+23,7%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 99987 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 32,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9998732,9 vjet33,4 vjet32,2 vjet
Moyahua de Estrada30,6 vjet32,3 vjet28,5 vjet
Zacatecas25,1 vjet25,8 vjet24,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 99987 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57816
5-97613
10-145713
15-195612
20-246613
25-294611
30-345510
35-394610
40-44459
45-49459
50-54369
55-59337
60-64358
65-69337
70-74459
75-79336
80-84224
85 Plus224
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 99987 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 716,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 999871610,225 km²716,7 / km²
Moyahua de Estrada20681,29 km²1602 / km²
Zacatecas1,7 milionë75 275,4 km²22,3 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 99987 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 99987

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 99987567 t3,52 t2 523 t/km²
Moyahua de Estrada7 282 t3,52 t5 643 t/km²
Zacatecas5 919 876 t3,53 t78,6 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 99987

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)567 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë3,52 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)2 523 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
11.5.163:35 m.d.4,566,7 km10 000 m3km SSW of Tesistan, Mexicousgs.gov
16.12.1511:59 m.d.3,658,9 km6 700 m7km NNW of Tesistan, Mexicousgs.gov
15.12.159:49 p.d.3,941,7 km10 000 m15km WNW of Ixtlahuacan del Rio, Mexicousgs.gov
15.12.158:09 p.d.4,168,6 km27 110 m6km NNW of La Venta del Astillero, Mexicousgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.