99996 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 99999

Kodi Postar 99997 - Estado de Zacatecas

Zona e Kodi Postar 9999755,9 km²
Popullsia165
Popullsia mashkullore77 (46,4%)
Popullsia femra88 (53,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -16,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -25%
Mosha mesatare37,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj35,2 vjet
Mosha mesatare për femra39,6 vjet
Prefikset Telefon346458467478Më shumë
Ora lokalee diel 2:21 p.d.
Zona e orësOra standarde e SHBA-së Qendrore
koordinon21.23331925451198° / -103.20548268878952°
Kodet Postare të lidhura999909999399994999959999699999

Harta e Kodi Postar 99997

Harta interaktive

Kodi Postar 99997 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia197218220165
Dendësia e popullsisë3,53 / km²3,9 / km²3,94 / km²2,95 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

99997 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 25% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 99997-16,2%-24,3%-25%
Zacatecas+125,5%+51,9%+23,7%
Meksika+108,7%+48,4%+23,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 99997 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9999737,5 vjet39,6 vjet35,2 vjet
Zacatecas25,1 vjet25,8 vjet24,3 vjet
Meksika26,2 vjet27 vjet25,3 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 99997 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57714
5-95511
10-145712
15-196613
20-246612
25-294510
30-34449
35-395510
40-44359
45-49459
50-544610
55-59348
60-643610
65-69449
70-744510
75-79337
80-84225
85 Plus235
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 99997 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2,95 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 9999716555,9 km²2,95 / km²
Zacatecas1,7 milionë75 275,4 km²22,3 / km²
Meksika126,8 milionë1 965 208 km²64,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 99997 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 99997

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 99997581 t3,52 t10,4 t/km²
Zacatecas5 919 876 t3,53 t78,6 t/km²
Meksika496 865 013 t3,92 t252,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 99997

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)581 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë3,52 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)10,4 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
11.5.163:35 m.d.4,561,5 km10 000 m3km SSW of Tesistan, Mexicousgs.gov
16.12.1511:59 m.d.3,653,7 km6 700 m7km NNW of Tesistan, Mexicousgs.gov
15.12.159:49 p.d.3,936,6 km10 000 m15km WNW of Ixtlahuacan del Rio, Mexicousgs.gov
15.12.158:09 p.d.4,163,4 km27 110 m6km NNW of La Venta del Astillero, Mexicousgs.gov
6.7.043:16 p.d.3,898,9 km7 000 mJalisco, Mexicousgs.gov
17.6.048:46 p.d.3,996,6 km29 100 mJalisco, Mexicousgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.