128 00 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 130 00 - Praga

Qyteti primarPraga
Zona e Kodi Postar 130 006,5 km²
Popullsia34403
Popullsia mashkullore16641 (48,4%)
Popullsia femra17762 (51,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +13%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +8%
Mosha mesatare39,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,7 vjet
Mosha mesatare për femra40,6 vjet
Qytetet përkatëseŽižkov
LagjetPraha 3, Vinohrady, Žižkov
Ora lokalee martë 5:12 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon50.086352063334004° / 14.469070940567127°
Kodet Postare të lidhura109 00110 00118 00119 00120 00128 00

Harta e Kodi Postar 130 00

Harta interaktive

Kodi Postar 130 00 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia30433309373186334403
Dendësia e popullsisë4712 / km²4790 / km²4933 / km²5327 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

130 00 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 130 00+13%+11,2%+8%
Praga+33,9%+16,5%+9,8%
Hlavní město Praha+40,5%+20,2%+12,2%
Republika Çeke+4,8%+2,1%+2,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 130 00 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 39,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 130 0039,2 vjet40,6 vjet37,7 vjet
Praga39,2 vjet40,6 vjet37,7 vjet
Hlavní město Praha39,1 vjet40,5 vjet37,7 vjet
Republika Çeke40,2 vjet41,7 vjet38,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 130 00 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59408921832
5-96486181267
10-145595281087
15-197657481513
20-24118712032391
25-29155215593112
30-34181717233541
35-39159114833074
40-44116111152276
45-49110111172218
50-5496110161977
55-59109012312321
60-64106812562324
65-6984210521895
70-744886511140
75-79389602992
80-84301536837
85 Plus182431614
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 130 00 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 5327 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 130 00344036,5 km²5327 / km²
Praga1,0 milionë241,8 km²4201 / km²
Hlavní město Praha1,3 milionë496,3 km²2630 / km²
Republika Çeke10,5 milionë78 907,6 km²133,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 130 00 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1500 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 130 00
 Praha 3: 39%
 Žižkov: 34,2%
 Vinohrady: 14,1%
 Tjetër: 12,7%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 130 00
 Prefiksi Telefon 2: 53,4%
 Prefiksi Telefon 77: 14,7%
 Prefiksi Telefon 73: 7,6%
 Prefiksi Telefon 72: 6%
 Tjetër: 18,2%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 130 00

130 00 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 20,8%
 Restorantet: 13,8%
 Shёrbimet profesionale: 12,4%
 industri: 6,4%
 Mjekësi: 6,4%
 Ushqim: 5,8%
 Hotele & Udhëtime: 5,6%
 Shërbime Shtëpie: 5,1%
 Tjetër: 23,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pasuri të paluajtshme724.42,1

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 130 00

 mesatar: 47%
 i lirë: 43,9%
 i shtrenjtë: 7,9%
 Shumë të Shtrenjta: 1,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 130 00

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 130 00340 337 t9,89 t52 701 t/km²
Praga10 041 796 t9,88 t41 521 t/km²
Hlavní město Praha12 789 496 t9,8 t25 769 t/km²
Republika Çeke95 143 045 t9,02 t1 205 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 130 00

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)340 337 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,89 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)52 701 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
15.11.041:50 p.d.3,188,6 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
15.6.002:56 m.d.3,258,1 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
4.5.008:23 p.d.3,272,8 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.951:59 p.d.3,891,1 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
6.12.918:15 m.d.3,197 km33 000 mCzech Republic regionusgs.gov
29.3.912:00 p.d.3,561 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.892:34 m.d.3,473,4 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
9.10.8812:01 m.d.3,784,7 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
8.7.8812:44 p.d.3,369,4 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
16.1.8812:15 m.d.3,387,3 km10 000 mCzech Republic regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 130 00

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qyteti primar

Praga është kryeqyteti i Çekisë, e njëkohësisht qyteti më i madh në vend dhe metropoli më i rëndësishëm historik i krahinës së Bohemisë. Ai renditet i 14-ti për nga madhësia në listën e qyteteve më të mëdha të Bashkimit Europian. Aktualisht qyteti shtrihet në ..  ︎  Faqja Praga Wikipedia

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 130 00
 Praga: 77,7%
 Žižkov: 21,2%
 Tjetër: 1,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.