155 15 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 155 31

Kodi Postar 155 21 - Zlíčín, Praga

Qyteti primarZlíčín
Zona e Kodi Postar 155 217,3 km²
Popullsia14404
Popullsia mashkullore6968 (48,4%)
Popullsia femra7436 (51,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +135,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25%
Mosha mesatare39 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,6 vjet
Mosha mesatare për femra40,4 vjet
LagjetPraha-Zlicin, Třebonice, Zličín
Ora lokalee martë 5:19 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon50.06208290834956° / 14.277480255078897°
Kodet Postare të lidhura150 00152 00153 00155 00155 15155 31

Harta e Kodi Postar 155 21

Harta interaktive

Kodi Postar 155 21 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia610697151152514404
Dendësia e popullsisë834,7 / km²1328 / km²1575 / km²1969 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

155 21 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 155 21+135,9%+48,3%+25%
Hlavní město Praha+40,5%+20,2%+12,2%
Republika Çeke+4,8%+2,1%+2,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 155 21 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 39 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 155 2139 vjet40,4 vjet37,6 vjet
Hlavní město Praha39,1 vjet40,5 vjet37,7 vjet
Republika Çeke40,2 vjet41,7 vjet38,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 155 21 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5398376775
5-9274262537
10-14235223458
15-19321315637
20-24495502997
25-296466511297
30-347617231485
35-396696241293
40-44488468957
45-49461467929
50-54402424827
55-59455513969
60-64445524970
65-69351438789
70-74204271475
75-79162251413
80-84125223349
85 Plus76180256
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 155 21 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1969 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 155 21144047,3 km²1969 / km²
Hlavní město Praha1,3 milionë496,3 km²2630 / km²
Republika Çeke10,5 milionë78 907,6 km²133,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 155 21 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1300 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 155 21
 Třebonice: 39,3%
 Praha-Zlicin: 37,9%
 Zličín: 10,2%
 Tjetër: 12,6%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 155 21
 Prefiksi Telefon 2: 55,7%
 Prefiksi Telefon 77: 11,9%
 Prefiksi Telefon 72: 7,8%
 Prefiksi Telefon 73: 6,7%
 Prefiksi Telefon 603: 5,2%
 Tjetër: 12,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 32,9%
 industri: 10,8%
 Shёrbimet profesionale: 8,8%
 Automobilistik: 6,6%
 Restorantet: 6,5%
 Hotele & Udhëtime: 5,2%
 Ushqim: 5%
 Tjetër: 24,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Goma dhe bateria automjetesh54.70,3
Riparimi i makinave 74.30,5
Parukierё 54.40,3
Salons Bukuri64.40,4
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 94.30,6
Kontraktues të përgjithshëm153.81,0
Ndërtimi i objekteve93.00,6
Shitje me shumicё pёr makineri74.40,5
Shitёs me shumicё74.00,5
Shёndeti dhe mjekёsia 64.60,4
Dyqane këpucësh73.70,5
Dyqane rrobash 65.00,4
Dyqanet elektronike 63.90,4
Farmacitë dhe dyqane të drogës54.30,3
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi53.90,3
Produkte sportive83.90,6
Veshje e grave94.00,6
Veshje për burra63.90,4

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 155 21

 i lirë: 80%
 mesatar: 15%
 i shtrenjtë: 5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 155 21

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 155 21139 070 t9,66 t19 010 t/km²
Hlavní město Praha12 789 496 t9,8 t25 769 t/km²
Republika Çeke95 143 045 t9,02 t1 205 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 155 21

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)139 070 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,66 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)19 010 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
15.11.041:50 p.d.3,177,6 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
15.6.002:56 m.d.3,249,4 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
4.5.008:23 p.d.3,265,6 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.951:59 p.d.3,882,9 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
29.3.912:00 p.d.3,566 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.892:34 m.d.3,474,3 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
9.10.8812:01 m.d.3,787 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
8.7.8812:44 p.d.3,356,9 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
16.1.8812:15 m.d.3,392,9 km10 000 mCzech Republic regionusgs.gov
13.11.874:59 p.d.3,588,6 km10 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 155 21

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 155 21
 Zlíčín: 61,6%
 Praga: 37,7%
 Tjetër: 0,7%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.