160 00 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 161 08

Kodi Postar 161 00 - Horní Liboc, Praga

Qyteti primarHorní Liboc
Zona e Kodi Postar 161 0017,9 km²
Popullsia33550
Popullsia mashkullore16233 (48,4%)
Popullsia femra17317 (51,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +48,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +14,6%
Mosha mesatare39,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,7 vjet
Mosha mesatare për femra40,5 vjet
Qytetet përkatësePraga
LagjetBřevnov, Liboc, Praha 6, Ruzyně
Ora lokalee enjte 4:18 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon50.09641702014156° / 14.28580166395527°
Kodet Postare të lidhura160 00161 08162 00163 00164 00165 00

Harta e Kodi Postar 161 00

Harta interaktive

Kodi Postar 161 00 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia22577269652928233550
Dendësia e popullsisë1260 / km²1505 / km²1634 / km²1873 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

161 00 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 14,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 161 00+48,6%+24,4%+14,6%
Praga+33,9%+16,5%+9,8%
Hlavní město Praha+40,5%+20,2%+12,2%
Republika Çeke+4,8%+2,1%+2,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 161 00 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 39,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 161 0039,1 vjet40,5 vjet37,7 vjet
Praga39,2 vjet40,6 vjet37,7 vjet
Hlavní město Praha39,1 vjet40,5 vjet37,7 vjet
Republika Çeke40,2 vjet41,7 vjet38,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 161 00 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59268771803
5-96396101250
10-145485181067
15-197497331482
20-24115211702322
25-29150515153020
30-34177116843456
35-39155814523010
40-44113710892226
45-49107510892165
50-549379891926
55-59106111952257
60-64103712222259
65-6981810201839
70-744756311106
75-79377584961
80-84292520813
85 Plus177419596
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 161 00 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1873 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 161 003355017,9 km²1873 / km²
Praga1,0 milionë241,8 km²4201 / km²
Hlavní město Praha1,3 milionë496,3 km²2630 / km²
Republika Çeke10,5 milionë78 907,6 km²133,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 161 00 Popullsia e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 161 00
 Ruzyně: 57,6%
 Praha 6: 15%
 Břevnov: 7,6%
 Liboc: 5%
 Tjetër: 14,7%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 161 00
 Prefiksi Telefon 2: 69,3%
 Prefiksi Telefon 77: 8%
 Tjetër: 22,7%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 161 00

161 00 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 21,4%
 industri: 12,8%
 Hotele & Udhëtime: 12,3%
 Restorantet: 9,4%
 Shёrbimet profesionale: 7,2%
 Mjekësi: 6%
 Automobilistik: 5,8%
 Tjetër: 25%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 124.30,4
stacionet e gazit84.10,2
Kompani huadhënie113.30,3
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 93.90,3
Kontraktues të përgjithshëm94.70,3
Pasuri të paluajtshme95.00,3
Aeroportet 134.40,4
Agjensi udhëtimi94.40,3
Autobusa dhe trena 183.70,5
Hotele dhe motele84.10,2
Makina me qira93.80,3
Forwarding mallrave123.70,4
Ndërtimi i objekteve104.70,3
Shitje me shumicё pёr makineri164.00,5
Shitёs me shumicё123.50,4
Shёndeti dhe mjekёsia 144.40,4
Bare, pubs dhe tavernat124.00,4
Kafenetë93.90,3
Dyqane mobilje94.80,3
Farmacitë dhe dyqane të drogës124.40,4
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi162.80,5
Pajisjet shtëpiake dhe mallra104.50,3
Pazar, tjetër193.90,6

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 161 00

 i lirë: 43,1%
 mesatar: 43,1%
 i shtrenjtë: 13,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 161 00

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 161 00331 783 t9,89 t18 523 t/km²
Praga10 041 796 t9,88 t41 521 t/km²
Hlavní město Praha12 789 496 t9,8 t25 769 t/km²
Republika Çeke95 143 045 t9,02 t1 205 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 161 00

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)331 783 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,89 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)18 523 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
15.11.041:50 p.d.3,176,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
15.6.002:56 m.d.3,253,2 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
4.5.008:23 p.d.3,263 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.951:59 p.d.3,880,6 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
29.3.912:00 p.d.3,562,1 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.892:34 m.d.3,470,5 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
9.10.8812:01 m.d.3,783,1 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
8.7.8812:44 p.d.3,356,4 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
16.1.8812:15 m.d.3,389,1 km10 000 mCzech Republic regionusgs.gov
13.11.874:59 p.d.3,584,8 km10 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 161 00

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 161 00
 Praga: 84,1%
 Ruzyně: 15,6%
 Tjetër: 0,2%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.