163 00 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 165 00

Kodi Postar 164 00 - Praga

Qyteti primarPraga
Zona e Kodi Postar 164 0011 km²
Popullsia8631
Popullsia mashkullore4175 (48,4%)
Popullsia femra4456 (51,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +78%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +23,1%
Mosha mesatare39,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,7 vjet
Mosha mesatare për femra40,6 vjet
LagjetDejvice, Nebušice, Praha 6, Praha-Nebusice, Vokovice
Ora lokalee martë 5:33 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon50.11122177211455° / 14.324707972407506°
Kodet Postare të lidhura160 00161 00162 00163 00165 00169 00

Harta e Kodi Postar 164 00

Harta interaktive

Kodi Postar 164 00 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia4850572670118631
Dendësia e popullsisë441,2 / km²520,9 / km²637,8 / km²785,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

164 00 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 23,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 164 00+78%+50,7%+23,1%
Praga+33,9%+16,5%+9,8%
Hlavní město Praha+40,5%+20,2%+12,2%
Republika Çeke+4,8%+2,1%+2,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 164 00 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 39,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 164 0039,2 vjet40,6 vjet37,7 vjet
Praga39,2 vjet40,6 vjet37,7 vjet
Hlavní město Praha39,1 vjet40,5 vjet37,7 vjet
Republika Çeke40,2 vjet41,7 vjet38,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 164 00 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5236224460
5-9163155319
10-14140133273
15-19192188380
20-24298302600
25-29389391781
30-34456432889
35-39399372772
40-44291280571
45-49276280557
50-54241255496
55-59273309583
60-64268315584
65-69211264476
70-74122163286
75-7998151249
80-8475134210
85 Plus46108154
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 164 00 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 785,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 164 00863111 km²785,1 / km²
Praga1,0 milionë241,8 km²4201 / km²
Hlavní město Praha1,3 milionë496,3 km²2630 / km²
Republika Çeke10,5 milionë78 907,6 km²133,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 164 00 Popullsia e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 164 00
 Praha-Nebusice: 35%
 Praha 6: 17,5%
 Vokovice: 15%
 Dejvice: 12,5%
 Nebušice: 10%
 Tjetër: 10%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 164 00
 Prefiksi Telefon 2: 57,1%
 Prefiksi Telefon 77: 11,4%
 Prefiksi Telefon 72: 6,4%
 Prefiksi Telefon 602: 5,7%
 Tjetër: 19,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 15,4%
 Hotele & Udhëtime: 11,9%
 Restorantet: 11,1%
 Sporte & Aktivitete: 10,9%
 industri: 10,4%
 Arsim: 6,5%
 Shёrbimet profesionale: 6,3%
 Shërbime Shtëpie: 4,8%
 Tjetër: 22,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 164 00

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 164 0085 370 t9,89 t7 765 t/km²
Praga10 041 796 t9,88 t41 521 t/km²
Hlavní město Praha12 789 496 t9,8 t25 769 t/km²
Republika Çeke95 143 045 t9,02 t1 205 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 164 00

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)85 370 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,89 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)7 765 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
15.11.041:50 p.d.3,178,1 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
15.6.002:56 m.d.3,255,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
4.5.008:23 p.d.3,263,6 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.951:59 p.d.3,881,5 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
6.12.918:15 m.d.3,197,8 km33 000 mCzech Republic regionusgs.gov
29.3.912:00 p.d.3,559,8 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.4.892:34 m.d.3,469,1 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
9.10.8812:01 m.d.3,781,4 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
8.7.8812:44 p.d.3,358,7 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
16.1.8812:15 m.d.3,386,7 km10 000 mCzech Republic regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 164 00

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qyteti primar

Praga është kryeqyteti i Çekisë, e njëkohësisht qyteti më i madh në vend dhe metropoli më i rëndësishëm historik i krahinës së Bohemisë. Ai renditet i 14-ti për nga madhësia në listën e qyteteve më të mëdha të Bashkimit Europian. Aktualisht qyteti shtrihet në ..  ︎  Faqja Praga Wikipedia

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 164 00
 Praga: 75,4%
 Přední Kopanina: 18,8%
 Tjetër: 5,8%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.