687 05 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 687 07

Kodi Postar 687 06 - Modrá, Zlínský kraj

Qyteti primarModrá
Zona e Kodi Postar 687 0641,6 km²
Popullsia2281
Popullsia mashkullore1090 (47,8%)
Popullsia femra1191 (52,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -20,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -7,9%
Mosha mesatare42,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj40,6 vjet
Mosha mesatare për femra44,9 vjet
LagjetModrá, Salaš
Ora lokalee hënë 6:19 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.13896997074042° / 17.353627677294554°
Kodet Postare të lidhura686 06687 03687 04687 05687 07687 08

Harta e Kodi Postar 687 06

Harta interaktive

Kodi Postar 687 06 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2885266624762281
Dendësia e popullsisë69,4 / km²64,2 / km²59,6 / km²54,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

687 06 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 7,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 687 06-20,9%-14,4%-7,9%
Zlínský-9,4%-8,2%-4,4%
Republika Çeke+4,8%+2,1%+2,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 687 06 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 42,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 687 0642,8 vjet44,9 vjet40,6 vjet
Zlínský41 vjet42,9 vjet39,1 vjet
Republika Çeke40,2 vjet41,7 vjet38,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 687 06 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56152114
5-95556112
10-14483987
15-196459124
20-246961130
25-297568143
30-348297180
35-398384167
40-446880149
45-498783171
50-548897185
55-598398181
60-648483168
65-695653109
70-74384785
75-79256187
80-84154561
85 Plus112638
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 687 06 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 54,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 687 06228141,6 km²54,9 / km²
Zlínský5730293 960,5 km²144,7 / km²
Republika Çeke10,5 milionë78 907,6 km²133,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 687 06 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 687 06
 Modrá: 61,1%
 Salaš: 27,8%
 Archeoskanzen Modrá: 5,6%
 Salaš - Velehrad: 5,6%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 687 06
 Prefiksi Telefon 57: 60,4%
 Prefiksi Telefon 77: 14,6%
 Prefiksi Telefon 72: 10,4%
 Prefiksi Telefon 73: 6,2%
 Prefiksi Telefon 604: 4,2%
 Tjetër: 4,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 20,4%
 Restorantet: 14,5%
 Pazar: 11,8%
 Ushqim: 8,6%
 Besimi: 7%
 industri: 5,9%
 Argëtim: 5,4%
 Arsim: 4,8%
 Tjetër: 21,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 687 06

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 687 0620 996 t9,2 t505,3 t/km²
Zlínský5 306 250 t9,26 t1 339 t/km²
Republika Çeke95 143 045 t9,02 t1 205 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 687 06

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)20 996 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)505,3 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (7)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
13.3.0612:28 p.d.3,677,5 km10 000 mSlovakiausgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,164,5 km5 000 mSlovakiausgs.gov
20.10.041:19 m.d.3,398,2 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
26.10.024:23 p.d.3,187,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.5.984:24 m.d.3,197,3 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
22.3.9510:25 p.d.3,198,7 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
12.6.9310:20 m.d.3,291,2 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
28.9.886:43 p.d.3,265,3 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
28.4.882:22 m.d.4,375,3 km10 000 mSlovakiausgs.gov
9.7.875:15 p.d.3,563,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 687 06

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 687 06
 Velehrad: 69,4%
 Modrá: 27,4%
 Tjetër: 3,2%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.