756 44 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 756 56

Kodi Postar 756 45 - Branky, Zlínský kraj

Qyteti primarBranky
Zona e Kodi Postar 756 4510,8 km²
Popullsia917
Popullsia mashkullore468 (51%)
Popullsia femra449 (49%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +24,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +7,4%
Mosha mesatare38,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,5 vjet
Mosha mesatare për femra39,8 vjet
LagjetBranky
Ora lokalee hënë 6:18 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.45882061877993° / 17.901742999204703°
Kodet Postare të lidhura756 27756 41756 42756 43756 44756 56

Harta e Kodi Postar 756 45

Harta interaktive

Kodi Postar 756 45 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia735821854917
Dendësia e popullsisë67,9 / km²75,9 / km²78,9 / km²84,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

756 45 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 7,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 756 45+24,8%+11,7%+7,4%
Zlínský-9,4%-8,2%-4,4%
Republika Çeke+4,8%+2,1%+2,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 756 45 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 756 4538,6 vjet39,8 vjet37,5 vjet
Zlínský41 vjet42,9 vjet39,1 vjet
Republika Çeke40,2 vjet41,7 vjet38,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 756 45 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5292251
5-9292756
10-14282452
15-19352864
20-24323567
25-29251945
30-34373674
35-39383473
40-44373573
45-49313364
50-54292150
55-59313364
60-64293160
65-69232952
70-74191130
75-7951218
80-847917
85 Plus41015
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 756 45 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 84,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 756 4591710,8 km²84,8 / km²
Zlínský5730293 960,5 km²144,7 / km²
Republika Çeke10,5 milionë78 907,6 km²133,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 756 45 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 756 45
 Prefiksi Telefon 57: 60%
 Prefiksi Telefon 602: 10%
 Prefiksi Telefon 605: 10%
 Prefiksi Telefon 604: 10%
 Prefiksi Telefon 77: 10%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Arsim: 13,9%
 Sporte & Aktivitete: 13,9%
 industri: 11,1%
 Shërbime Lokale: 11,1%
 Restorantet: 11,1%
 Automobilistik: 8,3%
 Komuniteti & Qeveria: 8,3%
 Hotele & Udhëtime: 5,6%
 Shёrbimet profesionale: 5,6%
 Shërbime Shtëpie: 2,8%
 Shërbimet postare: 2,8%
 Besimi: 2,8%
 Pazar: 2,8%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 756 45

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 756 458 440 t9,2 t780,2 t/km²
Zlínský5 306 250 t9,26 t1 339 t/km²
Republika Çeke95 143 045 t9,02 t1 205 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 756 45

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)8 440 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)780,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (7)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.12.0810:54 m.d.3,259,3 kmNoneCzech Republicusgs.gov
5.2.085:55 m.d.3,455,7 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
14.10.076:58 p.d.3,455,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
15.7.079:42 m.d.3,259,1 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.0712:48 p.d.3,359,6 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
13.2.078:03 p.d.3,255,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
8.11.069:12 p.d.3,457,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,166,3 km5 000 mSlovakiausgs.gov
1.2.061:58 m.d.3,155,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
31.8.055:27 m.d.3,256,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 756 45

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.