763 63 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 763 64 - Spytihněv, Zlínský kraj

Qyteti primarSpytihněv
Zona e Kodi Postar 763 6410 km²
Popullsia1640
Popullsia mashkullore813 (49,6%)
Popullsia femra827 (50,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -6,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -3,9%
Mosha mesatare40,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj39,6 vjet
Mosha mesatare për femra41,3 vjet
LagjetSpytihněv
Ora lokalee hënë 6:17 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.14366228383937° / 17.493596424493713°
Kodet Postare të lidhura763 41763 45763 51763 61763 62763 63

Harta e Kodi Postar 763 64

Harta interaktive

Kodi Postar 763 64 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1759176617061640
Dendësia e popullsisë175,9 / km²176,6 / km²170,6 / km²164,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

763 64 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 3,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 763 64-6,8%-7,1%-3,9%
Zlínský-9,4%-8,2%-4,4%
Republika Çeke+4,8%+2,1%+2,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 763 64 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 40,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 763 6440,5 vjet41,3 vjet39,6 vjet
Zlínský41 vjet42,9 vjet39,1 vjet
Republika Çeke40,2 vjet41,7 vjet38,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 763 64 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5444084
5-9394181
10-14453984
15-19404687
20-245949108
25-29475299
30-346462126
35-397569145
40-446854122
45-495553108
50-546256119
55-596165127
60-645253105
65-69414082
70-74284068
75-79172845
80-84142438
85 Plus41520
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 763 64 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 164,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 763 64164010 km²164,0 / km²
Zlínský5730293 960,5 km²144,7 / km²
Republika Çeke10,5 milionë78 907,6 km²133,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 763 64
 Prefiksi Telefon 57: 43,5%
 Prefiksi Telefon 77: 19,6%
 Prefiksi Telefon 72: 13%
 Prefiksi Telefon 608: 10,9%
 Prefiksi Telefon 73: 6,5%
 Prefiksi Telefon 603: 4,3%
 Tjetër: 2,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 23,6%
 industri: 14,5%
 Automobilistik: 9,7%
 Shërbime Shtëpie: 8,5%
 Restorantet: 7,9%
 Shёrbimet profesionale: 6,7%
 Sporte & Aktivitete: 6,1%
 Shërbime Lokale: 5,5%
 Tjetër: 17,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 763 64

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 763 6415 096 t9,2 t1 509 t/km²
Zlínský5 306 250 t9,26 t1 339 t/km²
Republika Çeke95 143 045 t9,02 t1 205 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 763 64

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)15 096 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 509 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (7)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
13.3.0612:28 p.d.3,674,9 km10 000 mSlovakiausgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,155,7 km5 000 mSlovakiausgs.gov
20.10.041:19 m.d.3,391,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
1.5.046:47 p.d.3,196,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
26.11.0212:06 m.d.3,299,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
26.10.024:23 p.d.3,181,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
22.9.989:47 p.d.3,298,9 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
7.5.984:24 m.d.3,190,7 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
22.3.9510:25 p.d.3,193,3 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
12.6.9310:20 m.d.3,288,1 km10 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 763 64

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.