013 04 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 013 06

Kodi Postar 013 05 - Žilina, Žilinský kraj

Qyteti primarŽilina
Zona e Kodi Postar 013 0574,6 km²
Popullsia5000
Popullsia mashkullore2507 (50,1%)
Popullsia femra2493 (49,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +8,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -2,8%
Mosha mesatare34,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj34,4 vjet
Mosha mesatare për femra35 vjet
Prefikset Telefon41
Ora lokalee enjte 6:32 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.25792045734422° / 18.96312007588997°
Kodet Postare të lidhura013 01013 02013 03013 04013 06013 13

Harta e Kodi Postar 013 05

Harta interaktive

Kodi Postar 013 05 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia4618508651465000
Dendësia e popullsisë61,9 / km²68,1 / km²68,9 / km²67,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

013 05 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 2,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 013 05+8,3%-1,7%-2,8%
Žilinský kraj+12,5%+0,9%-0,6%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 05 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 34,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 013 0534,7 vjet35 vjet34,4 vjet
Žilinský kraj36,8 vjet38,2 vjet35,4 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 05 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5143125268
5-9127133260
10-14163185348
15-19205210416
20-24224209433
25-29202181383
30-34218203421
35-39203181385
40-44202157359
45-49180154334
50-54180173354
55-59153130283
60-64108112220
65-696694160
70-744867115
75-794275117
80-84336699
85 Plus124052
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 05 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 67,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 013 05500074,6 km²67,0 / km²
Žilinský kraj6891036 806,9 km²101,2 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 05 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 22,9%
 industri: 14,1%
 Hotele & Udhëtime: 12,9%
 Ushqim: 10,8%
 Restorantet: 6,8%
 Tjetër: 32,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 05

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 013 0553 347 t10,7 t714,7 t/km²
Žilinský kraj7 341 342 t10,7 t1 078 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 05

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)53 347 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,7 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)714,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashE mesme (6)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.12.0810:54 m.d.3,275,2 kmNoneCzech Republicusgs.gov
5.2.085:55 m.d.3,473,7 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
14.10.076:58 p.d.3,473,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.074:41 p.d.3,171,6 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
8.11.069:12 p.d.3,474,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
17.8.0612:46 m.d.3,667,2 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
11.3.065:14 m.d.3,671,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
1.2.061:58 m.d.3,173,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
2.10.054:55 p.d.3,874,4 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
31.8.055:27 m.d.3,273,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 013 05

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 013 05
 Belá: 90%
 Žilina: 5%
 Lysica: 5%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.