013 05 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 013 13

Kodi Postar 013 06 - Žilinský kraj

Zona e Kodi Postar 013 0684 km²
Popullsia3925
Popullsia mashkullore1988 (50,6%)
Popullsia femra1937 (49,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +7,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -2,5%
Mosha mesatare36 vjet
Mosha mesatare për meshkuj34,6 vjet
Mosha mesatare për femra37,5 vjet
Prefikset Telefon414344
LagjetTerchová
Ora lokalee enjte 3:40 m.d.
Zona e orësOra verore e Evropës Qendrore
koordinon49.25367079727265° / 19.05309252407276°
Kodet Postare të lidhura013 01013 02013 03013 04013 05013 13

Harta e Kodi Postar 013 06

Harta interaktive

Kodi Postar 013 06 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3639402340253925
Dendësia e popullsisë43,3 / km²47,9 / km²47,9 / km²46,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

013 06 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 2,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 013 06+7,9%-2,4%-2,5%
Žilinský kraj+12,5%+0,9%-0,6%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 06 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 36 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 013 0636 vjet37,5 vjet34,6 vjet
Žilinský kraj36,8 vjet38,2 vjet35,4 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 06 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5116100216
5-910595201
10-14135119255
15-19148142290
20-24172144316
25-29159153313
30-34172145318
35-39161144305
40-44143138282
45-49153125279
50-54124108233
55-59121120241
60-649099189
65-695883141
70-745981140
75-793468103
80-84234366
85 Plus143247
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 06 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 46,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 013 06392584 km²46,7 / km²
Žilinský kraj6891036 806,9 km²101,2 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 06 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 013 06
 Prefiksi Telefon 9: 68,1%
 Prefiksi Telefon 41: 30,1%
 Tjetër: 1,8%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 43,3%
 Pazar: 11,1%
 Restorantet: 10,8%
 Sporte & Aktivitete: 6,3%
 Shërbime Shtëpie: 5,9%
 industri: 5%
 Tjetër: 17,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Hotele dhe motele94.32,3
Shtrati dhe breakfasts164.34,1
Strehim Tjera554.414,0

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 013 06

 mesatar: 62,5%
 i lirë: 31,2%
 i shtrenjtë: 6,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 06

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 013 0641 878 t10,7 t498,7 t/km²
Žilinský kraj7 341 342 t10,7 t1 078 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 06

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)41 878 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,7 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)498,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashE mesme (6)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
7.6.074:41 p.d.3,175,1 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
17.8.0612:46 m.d.3,670,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
11.3.065:14 m.d.3,675,2 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
1.2.061:58 m.d.3,177,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
2.10.054:55 p.d.3,878 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
28.6.055:35 p.d.3,391,8 km5 000 mPolandusgs.gov
26.4.052:53 m.d.3,878,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
18.2.058:11 p.d.3,477,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
29.1.059:16 p.d.3,662,8 km5 000 mPoland-Slovakia border regionusgs.gov
30.11.049:18 p.d.4,862,4 km5 000 mPoland-Slovakia border regionusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 013 06

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.