Kodi Postar tjetër · 013 12

Kodi Postar 013 11 - Žilina, Žilinský kraj

Qyteti primarŽilina
Zona e Kodi Postar 013 1128,1 km²
Popullsia3930
Popullsia mashkullore1891 (48,1%)
Popullsia femra2039 (51,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +15,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +0,4%
Mosha mesatare38,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,1 vjet
Mosha mesatare për femra39,9 vjet
Prefikset Telefon41
Ora lokalee enjte 6:17 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.15540050874473° / 18.679910677618107°
Kodet Postare të lidhura013 12013 13013 14013 15013 18013 19

Harta e Kodi Postar 013 11

Harta interaktive

Kodi Postar 013 11 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3391383039143930
Dendësia e popullsisë120,5 / km²136,1 / km²139,1 / km²139,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

013 11 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 0,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 013 11+15,9%+2,6%+0,4%
Lietavská Svinná - Babkov+17,9%+17,9%+12%
Žilinský kraj+12,5%+0,9%-0,6%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 11 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 013 1138,6 vjet39,9 vjet37,1 vjet
Lietavská Svinná - Babkov37,1 vjet37,2 vjet37 vjet
Žilinský kraj36,8 vjet38,2 vjet35,4 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 11 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59988187
5-98092172
10-14120108228
15-19146126272
20-24122137259
25-29137140277
30-34167173341
35-39179159339
40-44142144286
45-49124115239
50-54135129265
55-59127142269
60-64121129250
65-696789157
70-745391145
75-794378122
80-84255277
85 Plus64855
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 11 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 139,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 013 11393028,1 km²139,7 / km²
Lietavská Svinná - Babkov7582,093 km²362,2 / km²
Žilinský kraj6891036 806,9 km²101,2 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 11 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 19%
 industri: 15,2%
 Shёrbimet profesionale: 10%
 Automobilistik: 7,1%
 Hotele & Udhëtime: 6,7%
 Restorantet: 6,7%
 Arsim: 6,2%
 Ushqim: 5,7%
 Mjekësi: 5,2%
 Tjetër: 18,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 11

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 013 1142 055 t10,7 t1 494 t/km²
Lietavská Svinná - Babkov8 087 t10,7 t3 864 t/km²
Žilinský kraj7 341 342 t10,7 t1 078 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 11

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)42 055 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,7 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 494 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashE mesme (6)
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.12.0810:54 m.d.3,278,9 kmNoneCzech Republicusgs.gov
5.2.085:55 m.d.3,476,4 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
14.10.076:58 p.d.3,476,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.074:41 p.d.3,176,3 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.2.078:03 p.d.3,277,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
8.11.069:12 p.d.3,477,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
17.8.0612:46 m.d.3,672,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
11.3.065:14 m.d.3,676,4 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,149,4 km5 000 mSlovakiausgs.gov
1.2.061:58 m.d.3,176,1 km5 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 013 11

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 013 11
 Lietavská Lúčka: 90,2%
 Žilina: 6,1%
 Tjetër: 3,7%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.