013 14 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 013 18

Kodi Postar 013 15 - Čičmany, Žilinský kraj

Qyteti primarČičmany
Zona e Kodi Postar 013 15103 km²
Popullsia1939
Popullsia mashkullore981 (50,6%)
Popullsia femra958 (49,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -27,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -14,8%
Mosha mesatare39 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,8 vjet
Mosha mesatare për femra40,3 vjet
LagjetFačkov, Čičmany
Ora lokalee enjte 6:19 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon48.99610724625778° / 18.604636985689694°
Kodet Postare të lidhura013 11013 12013 13013 14013 18013 19

Harta e Kodi Postar 013 15

Harta interaktive

Kodi Postar 013 15 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2677248422771939
Dendësia e popullsisë26,0 / km²24,1 / km²22,1 / km²18,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

013 15 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 14,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 013 15-27,6%-21,9%-14,8%
Žilinský kraj+12,5%+0,9%-0,6%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 15 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 39 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 013 1539 vjet40,3 vjet37,8 vjet
Žilinský kraj36,8 vjet38,2 vjet35,4 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 15 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5453883
5-9434184
10-145154106
15-197968148
20-248274157
25-297671147
30-346967136
35-398262145
40-447561136
45-497463138
50-548962152
55-596251113
60-645160111
65-69394584
70-74244368
75-79204565
80-84102535
85 Plus102838
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 15 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 18,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 013 151939103 km²18,8 / km²
Žilinský kraj6891036 806,9 km²101,2 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 15 Popullsia e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 013 15
 Fačkov: 44,4%
 Čičmany: 33,3%
 Rajecká Lesná: 22,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 27%
 Pazar: 10,4%
 Ushqim: 9,2%
 industri: 8,6%
 Sporte & Aktivitete: 8%
 Restorantet: 6,7%
 Komuniteti & Qeveria: 6,1%
 Besimi: 4,9%
 Tjetër: 19%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 15

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 013 1520 698 t10,7 t201 t/km²
Žilinský kraj7 341 342 t10,7 t1 078 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 15

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)20 698 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,7 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)201 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.12.0810:54 m.d.3,295,5 kmNoneCzech Republicusgs.gov
5.2.085:55 m.d.3,492,8 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
14.10.076:58 p.d.3,492,9 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.074:41 p.d.3,193,4 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
13.2.078:03 p.d.3,294,1 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
8.11.069:12 p.d.3,494,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
17.8.0612:46 m.d.3,690,1 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
11.3.065:14 m.d.3,693,4 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,135,9 km5 000 mSlovakiausgs.gov
1.2.061:58 m.d.3,192,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 013 15

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.