013 55 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 013 62

Kodi Postar 013 61 - Kotešová, Žilinský kraj

Qyteti primarKotešová
Zona e Kodi Postar 013 6120,7 km²
Popullsia1901
Popullsia mashkullore942 (49,5%)
Popullsia femra959 (50,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +18,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +0,8%
Mosha mesatare36,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj35,1 vjet
Mosha mesatare për femra38 vjet
Ora lokalee enjte 6:34 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.253622865867705° / 18.602157885873062°
Kodet Postare të lidhura013 51013 52013 53013 54013 55013 62

Harta e Kodi Postar 013 61

Harta interaktive

Kodi Postar 013 61 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1609184018851901
Dendësia e popullsisë77,7 / km²88,8 / km²91,0 / km²91,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

013 61 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 0,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 013 61+18,1%+3,3%+0,8%
Žilinský kraj+12,5%+0,9%-0,6%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 61 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 36,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 013 6136,6 vjet38 vjet35,1 vjet
Žilinský kraj36,8 vjet38,2 vjet35,4 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 61 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55946105
5-96445109
10-145953113
15-197666143
20-246963133
25-296780148
30-347478152
35-398881169
40-446569135
45-496948117
50-546763131
55-595464118
60-644455100
65-69344580
70-74234164
75-79182948
80-8481726
85 Plus31620
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 013 61 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 91,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 013 61190120,7 km²91,7 / km²
Žilinský kraj6891036 806,9 km²101,2 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 013 61 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 13,6%
 industri: 12,5%
 Shёrbimet profesionale: 12,5%
 Ushqim: 10,2%
 Restorantet: 10,2%
 Hotele & Udhëtime: 6,8%
 Shërbime Lokale: 5,7%
 Bukuri & Qendra Estetike: 4,5%
 Argëtim: 4,5%
 Mjekësi: 4,5%
 Tjetër: 14,8%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 61

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 013 6120 282 t10,7 t978,9 t/km²
Žilinský kraj7 341 342 t10,7 t1 078 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 013 61

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)20 282 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,7 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)978,9 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.12.0810:54 m.d.3,267,1 kmNoneCzech Republicusgs.gov
5.2.085:55 m.d.3,464,5 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
14.10.076:58 p.d.3,464,6 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.074:41 p.d.3,164,8 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.0712:48 p.d.3,369,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
13.2.078:03 p.d.3,265,9 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
8.11.069:12 p.d.3,465,9 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
17.8.0612:46 m.d.3,661,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
11.3.065:14 m.d.3,664,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,153 km5 000 mSlovakiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 013 61

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.