017 01 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 017 05

Kodi Postar 017 04 - Považské Podhradie, Nitriansky kraj

Qyteti primarPovažské Podhradie
Zona e Kodi Postar 017 0410,7 km²
Popullsia5465
Popullsia mashkullore2654 (48,6%)
Popullsia femra2811 (51,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +8,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -2,4%
Mosha mesatare37,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj35,9 vjet
Mosha mesatare për femra39,1 vjet
Ora lokalee enjte 6:22 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.15631899630219° / 18.458279916842024°
Kodet Postare të lidhura014 01015 01017 01017 05017 06017 07

Harta e Kodi Postar 017 04

Harta interaktive

Kodi Postar 017 04 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5051553656005465
Dendësia e popullsisë472,7 / km²518,1 / km²524,1 / km²511,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

017 04 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 2,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 017 04+8,2%-1,3%-2,4%
Trenciansky kraj+7,7%-1,9%-2,3%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 017 04 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 017 0437,5 vjet39,1 vjet35,9 vjet
Trenciansky kraj39,3 vjet40,8 vjet37,7 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 017 04 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5125118243
5-9113108222
10-14135131267
15-19192186379
20-24241243485
25-29244239484
30-34240221461
35-39206195401
40-44178197375
45-49206226433
50-54221228450
55-59195202397
60-64129157286
65-6986110197
70-746396159
75-794274117
80-84254873
85 Plus123144
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 017 04 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 511,5 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 017 04546510,7 km²511,5 / km²
Trenciansky kraj5922474 504,8 km²131,5 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 017 04 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 27,1%
 industri: 22,1%
 Shёrbimet profesionale: 14%
 Automobilistik: 8,1%
 Hotele & Udhëtime: 6,2%
 Shërbime Shtëpie: 5%
 Tjetër: 17,4%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 017 04

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 017 0460 459 t11,1 t5 658 t/km²
Trenciansky kraj6 470 983 t10,9 t1 436 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 017 04

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)60 459 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë11,1 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)5 658 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.12.0810:54 m.d.3,277,2 kmNoneCzech Republicusgs.gov
5.2.085:55 m.d.3,474,2 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
14.10.076:58 p.d.3,474,2 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.074:41 p.d.3,175,5 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.0712:48 p.d.3,379,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
13.2.078:03 p.d.3,275,2 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
8.11.069:12 p.d.3,475,8 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
17.8.0612:46 m.d.3,672,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
11.3.065:14 m.d.3,675,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,138 km5 000 mSlovakiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 017 04

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 017 04
 Považská Bystrica: 93,6%
 Považské Podhradie: 4,3%
 Tjetër: 2,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.