Kodi Postar tjetër · 018 02

Kodi Postar 018 01 - Veľká Udiča, Nitriansky kraj

Qyteti primarVeľká Udiča
Zona e Kodi Postar 018 0121,9 km²
Popullsia2173
Popullsia mashkullore1072 (49,3%)
Popullsia femra1101 (50,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +15,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -0,5%
Mosha mesatare38,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj36,6 vjet
Mosha mesatare për femra40,3 vjet
Ora lokalee enjte 6:30 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon49.17095994249513° / 18.39773248482395°
Kodet Postare të lidhura018 02018 03018 12018 13018 15018 16

Harta e Kodi Postar 018 01

Harta interaktive

Kodi Postar 018 01 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1884213621832173
Dendësia e popullsisë85,9 / km²97,4 / km²99,5 / km²99,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

018 01 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 0,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 018 01+15,3%+1,7%-0,5%
Trenciansky kraj+7,7%-1,9%-2,3%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 018 01 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 018 0138,5 vjet40,3 vjet36,6 vjet
Trenciansky kraj39,3 vjet40,8 vjet37,7 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 018 01 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55553108
5-9524497
10-147163134
15-196670136
20-247571146
25-297965145
30-34110100210
35-399280173
40-447277149
45-497667144
50-547167138
55-596876145
60-646271134
65-694555101
70-74405394
75-79254469
80-8482837
85 Plus51823
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 018 01 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 99,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 018 01217321,9 km²99,1 / km²
Trenciansky kraj5922474 504,8 km²131,5 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 018 01 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 industri: 18,5%
 Pazar: 14,8%
 Ushqim: 12,3%
 Hotele & Udhëtime: 9,9%
 Shёrbimet profesionale: 9,9%
 Shërbime Lokale: 6,2%
 Shërbime Shtëpie: 4,9%
 Besimi: 4,9%
 Tjetër: 18,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 018 01

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 018 0123 761 t10,9 t1 083 t/km²
Trenciansky kraj6 470 983 t10,9 t1 436 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 018 01

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)23 761 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,9 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 083 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.12.0810:54 m.d.3,275,7 kmNoneCzech Republicusgs.gov
5.2.085:55 m.d.3,472,6 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
14.10.076:58 p.d.3,472,6 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.074:41 p.d.3,174,3 km10 000 mCzech Republicusgs.gov
7.6.0712:48 p.d.3,377,9 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
13.2.078:03 p.d.3,273,5 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
8.11.069:12 p.d.3,474,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
17.8.0612:46 m.d.3,671,7 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
11.3.065:14 m.d.3,674,3 km5 000 mCzech Republicusgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,136,9 km5 000 mSlovakiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 018 01

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 018 01
 Trenčín: 57,1%
 Veľká Udiča: 28,6%
 Nitriansky Hrádok: 14,3%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.