Kodi Postar tjetër · 902 01

Kodi Postar 901 01 - Malacky, Bratislavský kraj

Qyteti primarMalacky
Zona e Kodi Postar 901 01315,9 km²
Popullsia17136
Popullsia mashkullore8349 (48,7%)
Popullsia femra8787 (51,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -26,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -7,5%
Mosha mesatare38,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37 vjet
Mosha mesatare për femra39,7 vjet
Prefikset Telefon34
LagjetStaré Mesto
Ora lokalee diel 9:12 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon48.485235897226566° / 17.153240705061165°
Kodet Postare të lidhura902 01902 03903 01905 01906 02906 06

Harta e Kodi Postar 901 01

Harta interaktive

Kodi Postar 901 01 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia23256197391852917136
Dendësia e popullsisë73,6 / km²62,5 / km²58,7 / km²54,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

901 01 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 7,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 901 01-26,3%-13,2%-7,5%
Bratislavský kraj+11,9%+2,7%+1,3%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 901 01 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 901 0138,4 vjet39,7 vjet37 vjet
Bratislavský kraj39,5 vjet41,3 vjet37,5 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 901 01 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5485458944
5-9395380775
10-14415348763
15-19487489977
20-245675651132
25-297087261435
30-348227581581
35-397267081434
40-445655591124
45-495606251185
50-546216611282
55-596586791338
60-644965791075
65-69325413739
70-74223293517
75-79166255422
80-8484179264
85 Plus46112159
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 901 01 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 54,2 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 901 0117136315,9 km²54,2 / km²
Bratislavský kraj6082152 051,1 km²296,5 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 901 01
 Prefiksi Telefon 34: 53,7%
 Prefiksi Telefon 9: 43,9%
 Tjetër: 2,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 901 01

901 01 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 22,8%
 Shёrbimet profesionale: 11%
 Mjekësi: 8,6%
 Restorantet: 8,6%
 industri: 8,3%
 Automobilistik: 5,8%
 Shërbime Shtëpie: 5%
 Tjetër: 29,9%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 901 01

 i lirë: 55,9%
 mesatar: 38,2%
 i shtrenjtë: 5,9%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 901 01

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 901 01228 120 t13,3 t722,1 t/km²
Bratislavský kraj8 137 756 t13,4 t3 967 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 901 01

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)228 120 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë13,3 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)722,1 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4,5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
25.4.163:28 p.d.4,287 km3 460 m3km NNE of Heiligenkreuz, Austriausgs.gov
2.10.1310:17 p.d.3,678,3 km11 550 m2km SW of Mitterndorf an der Fischa, Austriausgs.gov
19.9.137:06 m.d.4,280,5 km14 570 m1km SSE of Leithaprodersdorf, Austriausgs.gov
13.3.0612:28 p.d.3,643,4 km10 000 mSlovakiausgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,185,4 km5 000 mSlovakiausgs.gov
24.7.058:06 m.d.4,199,6 km12 100 mAustriausgs.gov
3.2.0311:32 p.d.3,568,1 km10 000 mAustriausgs.gov
21.11.019:10 p.d.3,860,2 km10 000 mAustriausgs.gov
12.7.002:19 m.d.3,777 km10 000 mAustriausgs.gov
11.7.003:56 p.d.582,6 km10 000 mAustriausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 901 01

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.