946 02 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 946 12

Kodi Postar 946 03 - Nitriansky kraj

Zona e Kodi Postar 946 03119,5 km²
Popullsia11123
Popullsia mashkullore5520 (49,6%)
Popullsia femra5603 (50,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +10,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -2,1%
Mosha mesatare40,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj38,3 vjet
Mosha mesatare për femra42 vjet
Prefikset Telefon31353637Më shumë
Ora lokalee diel 9:20 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon47.92723761228744° / 17.96835008368092°
Kodet Postare të lidhura946 01946 02946 12946 13946 14946 15

Harta e Kodi Postar 946 03

Harta interaktive

Kodi Postar 946 03 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia10105112441136511123
Dendësia e popullsisë84,5 / km²94,1 / km²95,1 / km²93,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

946 03 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 2,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 946 03+10,1%-1,1%-2,1%
Nitriansky kraj-1,9%-7,2%-5,5%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 946 03 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 40,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 946 0340,2 vjet42 vjet38,3 vjet
Nitriansky kraj39,6 vjet41,5 vjet37,6 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 946 03 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5267227494
5-9236242479
10-14282241524
15-19320309629
20-24393372766
25-29434359794
30-34519470990
35-39467427895
40-44386387774
45-49442374816
50-54391402794
55-59474462936
60-64307311619
65-69206294501
70-74156240396
75-79123220343
80-8467149217
85 Plus49117166
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 946 03 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 93,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 946 0311123119,5 km²93,0 / km²
Nitriansky kraj6817956 342,6 km²107,5 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 946 03 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 946 03
 Prefiksi Telefon 35: 55,3%
 Prefiksi Telefon 9: 43,5%
 Tjetër: 1,1%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25,1%
 Shёrbimet profesionale: 11,1%
 industri: 9,3%
 Ushqim: 8,9%
 Restorantet: 6,8%
 Automobilistik: 6,4%
 Tjetër: 32,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi74.80,6
Riparimi i makinave 114.81,0
stacionet e gazit64.50,5
Salons Bukuri104.30,9
ATM95.00,8
Kompani huadhënie95.00,8
Shёndeti dhe mjekёsia 84.60,7
Kafshëve dhe dyqanet manar64.60,5
Bare, pubs dhe tavernat84.20,7
Dyqanet elektronike 65.00,5
Pazar, tjetër114.81,0
Supermarket73.40,6

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 946 03

 i lirë: 55%
 mesatar: 35%
 i shtrenjtë: 10%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 946 03

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 946 03117 778 t10,6 t985,3 t/km²
Nitriansky kraj7 185 383 t10,5 t1 132 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 946 03

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)117 778 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,6 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)985,3 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4,8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
5.6.1311:45 p.d.4,196 km6 200 m4km ENE of Ersekvadkert, Hungaryusgs.gov
29.1.119:41 p.d.4,352,2 km10 000 mHungaryusgs.gov
13.3.0612:28 p.d.3,664,8 km10 000 mSlovakiausgs.gov
16.5.056:39 p.d.3,281,3 km8 800 mHungaryusgs.gov
15.5.056:30 p.d.3,988,1 km10 300 mHungaryusgs.gov
22.9.0410:32 m.d.3,573,3 km7 500 mSlovakiausgs.gov
18.8.042:01 p.d.3,333,6 km10 000 mHungaryusgs.gov
17.8.0411:00 p.d.3,439,1 km10 000 mHungaryusgs.gov
25.5.0412:30 p.d.4,182,3 km9 600 mHungaryusgs.gov
3.2.0311:32 p.d.3,567,9 km10 000 mAustriausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 946 03

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.