962 05 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 962 21

Kodi Postar 962 12 - Detva, Banskobystrický kraj

Qyteti primarDetva
Zona e Kodi Postar 962 1296,2 km²
Popullsia17019
Popullsia mashkullore8308 (48,8%)
Popullsia femra8711 (51,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +19%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +1,2%
Mosha mesatare38,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,1 vjet
Mosha mesatare për femra40,1 vjet
LagjetDetva, Stožok
Ora lokalee diel 9:15 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon48.55980021354329° / 19.400398396087592°
Kodet Postare të lidhura962 01962 02962 04962 05962 21962 23

Harta e Kodi Postar 962 12

Harta interaktive

Kodi Postar 962 12 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia14299163241681417019
Dendësia e popullsisë148,7 / km²169,8 / km²174,9 / km²177,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

962 12 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 1,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 962 12+19%+4,3%+1,2%
Banskobystrický kraj+11,2%+2,1%+0,2%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 962 12 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 962 1238,6 vjet40,1 vjet37,1 vjet
Banskobystrický kraj38,6 vjet40,2 vjet36,8 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 962 12 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5386353740
5-9380379759
10-14474393868
15-195445221067
20-246126261239
25-296816581339
30-347597371496
35-397426771419
40-446375661204
45-495965741170
50-545736421215
55-596036651269
60-644895671057
65-69303430733
70-74242369611
75-79162281444
80-8476187263
85 Plus4884133
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 962 12 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 177,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 962 121701996,2 km²177,0 / km²
Banskobystrický kraj6635499 454,6 km²70,2 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 962 12 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 962 12
 Prefiksi Telefon 45: 58,9%
 Prefiksi Telefon 9: 40,9%
 Tjetër: 0,3%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 962 12

962 12 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25%
 industri: 11,7%
 Shёrbimet profesionale: 11,6%
 Mjekësi: 6,6%
 Ushqim: 6,3%
 Automobilistik: 5,5%
 Restorantet: 5,4%
 Tjetër: 28,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 84.40,5
stacionet e gazit64.20,4
Salons Bukuri173.41,0
Kompani huadhënie50,3
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 54.00,3
Organizatat e tjera tё anёtarёsisё54.00,3
Shitje me shumicё pёr makineri94.30,5
Shitёs me shumicё72.70,4
Dentistët95.00,5
Shёndeti dhe mjekёsia 193.91,1
Spitale113.80,6
Shёrbimet e biznesit 52.30,3
Biçikleta72.80,4
Dyqane rrobash 84.50,5
Dyqanet elektronike 104.00,6
Farmacitë dhe dyqane të drogës74.80,4
Pajisje Veshje54.30,3
Pajisjet shtëpiake dhe mallra83.00,5
Pazar, tjetër154.20,9

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 962 12

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 962 12180 926 t10,6 t1 881 t/km²
Banskobystrický kraj7 031 474 t10,6 t743,7 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 962 12

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)180 926 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,6 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 881 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
18.1.145:34 m.d.456,5 km3 100 m4km ESE of Balassagyarmat, Hungaryusgs.gov
5.6.1311:45 p.d.4,160,7 km6 200 m4km ENE of Ersekvadkert, Hungaryusgs.gov
24.6.066:12 m.d.3,193 km5 000 mSlovakiausgs.gov
9.3.0612:14 m.d.3,199,2 km5 000 mSlovakiausgs.gov
22.9.0410:32 m.d.3,554,4 km7 500 mSlovakiausgs.gov
28.10.999:06 p.d.3,129,2 km5 000 mSlovakiausgs.gov
18.9.951:26 p.d.3,787,7 km10 000 mHungaryusgs.gov
28.11.916:45 m.d.3,459,3 km10 000 mSlovakiausgs.gov
14.11.896:54 m.d.3,122,6 km10 000 mSlovakiausgs.gov
24.10.8911:04 p.d.3,190,5 km10 000 mSlovakiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 962 12

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.