977 03 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 980 01

Kodi Postar 979 01 - Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj

Qyteti primarRimavská Sobota
Zona e Kodi Postar 979 0195,6 km²
Popullsia25825
Popullsia mashkullore12347 (47,8%)
Popullsia femra13478 (52,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +10,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -1,9%
Mosha mesatare38 vjet
Mosha mesatare për meshkuj35,7 vjet
Mosha mesatare për femra40,2 vjet
Prefikset Telefon47
Qytetet përkatëseČerenčany
LagjetRimavská Sobota
Ora lokalee diel 9:10 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Qendrore
koordinon48.38511058237289° / 20.00689157146697°
Kodet Postare të lidhura976 96976 97976 98977 01977 03980 01

Harta e Kodi Postar 979 01

Harta interaktive

Kodi Postar 979 01 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia23332260292633525825
Dendësia e popullsisë244,1 / km²272,3 / km²275,5 / km²270,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

979 01 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 1,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 979 01+10,7%-0,8%-1,9%
Rimavská Sobota+2,7%-6,3%-6,2%
Banskobystrický kraj+11,2%+2,1%+0,2%
Sllovakia+14,3%+2,8%+0,7%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 979 01 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 979 0138 vjet40,2 vjet35,7 vjet
Rimavská Sobota38,1 vjet40,3 vjet35,6 vjet
Banskobystrický kraj38,6 vjet40,2 vjet36,8 vjet
Sllovakia37,7 vjet39,3 vjet36,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 979 01 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56845761261
5-96825801263
10-146266141241
15-197317331464
20-2410239481972
25-29111910712191
30-34116711332300
35-39105510422098
40-447878631651
45-4985610281885
50-5494410301975
55-5990410741978
60-646448601505
65-694536151068
70-74308466775
75-79176353529
80-84116294410
85 Plus71196267
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 979 01 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 270,2 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 979 012582595,6 km²270,2 / km²
Rimavská Sobota197936,9 km²2872 / km²
Banskobystrický kraj6635499 454,6 km²70,2 / km²
Sllovakia5,4 milionë48 996,2 km²110,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 979 01 Popullsia Historike

Popullsia e vlerësuar nga 1100 deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 979 01
 Prefiksi Telefon 47: 62,4%
 Prefiksi Telefon 9: 36%
 Tjetër: 1,6%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 979 01

979 01 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24,8%
 Shёrbimet profesionale: 12,1%
 industri: 8,8%
 Mjekësi: 7,3%
 Automobilistik: 6,9%
 Restorantet: 6,6%
 Ushqim: 5%
 Tjetër: 28,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 979 01

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 979 01274 546 t10,6 t2 872 t/km²
Rimavská Sobota211 399 t10,7 t30 682 t/km²
Banskobystrický kraj7 031 474 t10,6 t743,7 t/km²
Sllovakia56 497 175 t10,4 t1 153 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 979 01

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)274 546 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë10,6 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)2 872 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (8)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
18.1.145:34 m.d.461,3 km3 100 m4km ESE of Balassagyarmat, Hungaryusgs.gov
5.6.1311:45 p.d.4,169,4 km6 200 m4km ENE of Ersekvadkert, Hungaryusgs.gov
22.4.133:28 m.d.4,486,2 km13 000 m1km WNW of Heves, Hungaryusgs.gov
24.6.066:12 m.d.3,196,5 km5 000 mSlovakiausgs.gov
22.9.0410:32 m.d.3,589,6 km7 500 mSlovakiausgs.gov
12.7.037:29 m.d.3,485,6 km10 000 mHungaryusgs.gov
1.7.034:26 p.d.3,296,7 km10 000 mHungaryusgs.gov
21.6.031:05 m.d.3,895 km10 000 mHungaryusgs.gov
22.10.027:52 m.d.496,8 km10 000 mHungaryusgs.gov
12.10.0211:49 p.d.3,495,2 km5 000 mHungaryusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 979 01

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.